Společnost
07/01/2024 Petr Broulík

Výstava v Bílovci ukazuje historii lyžařského vázání Kandahár a počátky lyžování v Beskydech

Foto: se souhlasem spolu Elegant

Legendárního Jiřího Rašku, ale také věhlasné lyžařské vázání Kandahár firmy Massag, které vyráběla ve své továrně v Bílovci, připomíná výstava v Muzeu Bílovec.

Výstava má dvě části. V té první se návštěvníci seznámí s počátky lyžníků v Beskydech, druhá část se věnuje Kandaháru, tedy jednomu z nejslavnějších vázání na světě, které položilo základ bezpečnému lyžování.

„Projekt samozřejmě připomíná olympijského vítěze ve skoku na lyžích Jiřího Rašku, který toto vázání vyráběné v Bílovci od roku 1930 až do sedmdesátých let 20. století používal,“ říka Simona Lindovská z Muzea Bílovec. Dodává, že řadu lyží, od norských z 19. století až po Kandahár z roku 1970, zapůjčil muzeu spolek Elegant. Muzeum Těšínska zase poskytlo na výstavu dobové sáně.

„A Muzeum z Frenštátu pod Radhoštěm výstavu obohatilo o lyže legendárního Jiřího Rašky, českého lyžaře století, i jeho poháry a medaile. Samozřejmě jde o lyže s vázáním Kandahár,“ upřesňuje s tím, že součástí expozice jsou i dva krátké filmy – jeden o historii lyžování v Beskydech, druhý o obnovené výrobě jasankových lyží v Orlických horách.

Výstava nese název Kandahár – lyžařské vázání, které změnilo svět. Název tohoto vázání úzce souvisí s osobností britského polního maršála Fredericka Robertse z Kandaháru, jenž se stal patronem lyžařského závodu, a jehož přídomek byl následně na dlouhá léta úzce spojen se vším, co souviselo s lyžováním a mělo nádech vysoké úrovně, noblesy a elegance.

Toho využila švýcarská firma, která dala název Kandahár svému patentu na lyžařské vázání. Zmíněný patent v roce 1930 koupil Massag z Bílovce a začal s výrobou lyžařského vázání Kandahár.

„Vázání Kandahár bylo ve své době opravdu revoluční, protože přešlo z řemenného na lankové, tedy bezpečnější vázání,“ přibližuje Simona Lindovská artikl, který byl z Bílovce vyvážen do celého světa. „V sedmdesátých letech 20. století se však už vývoj opět posunul dál a Massag musel hledat nové řešení. Nalezl je opět ve Švýcarsku a v roce 1974 zakoupil licenci na vázání Gertsch, které vyráběl až do 90. let 20. století,“ doplňuje Simona Lindovská.

Na přípravě výstavy se podíleli i obyvatelé Bílovce, kteří na výstavu zapůjčili lyže s oběma typy lyžařského vázání. Součástí výstavy jsou i dobové snímky lyžařů na svahu zdejšího kopce Fogl, na nichž mnozí návštěvníci poznávají své známé.

Výstavu ve čtvrtek 11. ledna v 17 hodin doplní přednáška Počátky lyžníků v Beskydech. Karin Raszková z Kulturně sportovního spolku Elegant návštěvníkům popíše historii lyžování i obnovenou výrobu jasankových lyží, které se na Orlicku začala věnovat parta nadšenců. Přednášku bude provázet množství dobových fotografií, jež přítomným přiblíží lyžování v Beskydech na počátku 20. století.

Výstava Kandahár – lyžařské vázání, které změnilo svět potrvá v Muzeu Bílovec do 31. ledna.

Foto: Lenka Gulašiová a spolek Elegant
Sdílejte článek