Nejnovější zprávy: Bráchové chtěli mexické bistro, teď s Los Capolitos nestíhají otvírat nové pobočky Beskydy lákají. Turisté v nich loni utratili přes 1,3 miliardy korun

Regiony

Z oderské firmy unikl oranžový mrak, podle hasičů nebyl nebezpečný

​Sedm jednotek hasičů a pracovníci Chemické laboratoře HZS MSK z Frenštátu pod Radhoštěm se zapojili v pátek 12. června ráno do odstraňování následků reakce několika dosud neznámých chemických látek při výrobě dezinfekce ve firmě v Odrách (okres Nový Jičín), při které vznikl oranžový mrak.

Foto: HZS MSK

Podle chemiků sice barevný, ale zdraví zcela neškodný. Část unikla do ovzduší, ale byla brzy větrem rozředěna.

Hasiči od ranních šesti hodin nejprve vyvezli v protichemických oblecích IBC kontejner s chemickými látkami z haly na dvůr a několik hodin odvětrávali vnitřní prostory, kde se část oranžového mraku držela, a to hlavně pomocí mobilního velkokapacitního ventilátoru z Ostravy.

"V protichemických oblecích odstraňovali uvnitř haly zbytky kapaliny na podlaze, když ji pečlivě ředili vodou. Hasičům s epodařilo zachytit všechnu kapalinu uvnitř areálu firmy," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Už na začátku nepředvídané reakce chemických látek zaměstnanci sami rychle odešli do bezpečí mimo areál, celý zásah se tak dosud obešel bez zranění. Co v IBC kontejneru spolu zreagovalo a další okolnosti události je v šetření ve spolupráci s dotčenou firmou.

Na místě byl i starosta Oder a pracovníci zdejšího odboru životního prostředí.

V Odrách zasahovaly tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze stanic Bílovec, Nový Jičín a Ostrava-Zábřeh, která se specializuje na obdobné zásahy, pracovníci frenštátské Chemické laboratoře HZS MSK, společně s nimi čtyři jednotky dobrovolných hasičů – Odry, Fulnek, Studénka a Starý Jičín.