Společnost
20/04/2020 Petr Broulík

​Z tisíců rychlotestů v domovech seniorů bylo jen 40 pozitivních, nikdo už však není infekční

V Moravskoslezském kraji je od začátku celkem 812 nemocných nákazou covid-19, už 124 se však již vyléčilo. Statistiky uvádějí také dosud patnáct zemřelých, ovšem dva z nich zemřeli na jinou nemoc až poté, co se z covid-19 vyléčili.

Hejtman kraje Ivo Vondrák upozornil také na „extrém“ ve statistice a to na oblast Frenštátu pod Radhoštěm, kde není od začátku nákazy ani jeden pozitivně testovaný obyvatel na tuto koronavirovou nemoc.

„To považujeme za něco úplně výjimečného. Možná tam začneme s odběry a budeme zjišťovat, jaké protilátky obyvatelé Frenštátu proti této nemoci mají. Nebo jestli je to opravdu tou slivovicí,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje.

Z třinácti tisíc testů v domovech důchodců jen 22 pozitivních

Hygienici zjistili, že téměř polovina doposud pozitivně testovaných lidí je ve věku od padesáti let výše. Dobrou zprávou podle členů krizového štábu je, že z 13 660 testů, které byly provedeny u klientů a zaměstnanců sociálních zařízení a domovů důchodců, je jich pouze 21 pozitivních u zaměstnanců a 17 u klientů.

Ovšem podrobnější PCR testy u nich podle náměstka pro sociální oblast Jiřího Navrátila ukázaly, že jsou všichni na covid-19 negativní. „A to i zaměstnanci. Což znamená, že bezpříznakově prošli nákazou covid-19, mají proti ní protilátky, ale v současnosti nic nevylučují, tedy nemusí do karantény a normálně pokračují v zaměstnání,“ doplnil náměstek hejtmana Jiří Navrátil

V kraji dnes začíná pracovat nové odběrové místo v Odrách a další začne pracovat od středy u nemocnice v Bohumíně.

Takzvaná chytrá karanténa už začala v kraji fungovat a mělo by v ní pracovat brzy pět armádních odběrových týmů, které budou v případě nutnosti vyjíždět, kam jim určí hygienici podle „výslechů“ pozitivně testovaných pacientů.

„Chceme k těmto mobilním odběrům využít i jedné z nestátních služeb, která se k tomu nabídla,“ řekl Ivo Vondrák.

Hlavní hygienička apeluje, aby lidé spolupracovali při hledání možných nakažených

Hejtman se pozastavil nad tím, že někteří lidé přestali například nosit roušky. „Upozorňuji, že abychom tuto válku vyhráli, musíme být v sociálních kontaktech extrémně opatrní a musíme dodržovat epidemiology navržená pravidla,“ upozornil hejtman.

Ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová řekla, že hygienici už rozjeli takzvanou chytrou karanténu. „Chtěla bych apelovat na spolupráci. A ujistit, že pokud se naši operátoři s někým spojí a požádají ho o to, zda mohou sledovat jeho mobilní telefon, že tyto informace poslouží jen k tomu, abychom opravdu lépe zpracovali kontakty, s kterými onen člověk mohl přijít do styku. Pomáhá nám to bránit rozšiřování nákazy mezi další populaci,“ řekla hlavní hygienička kraje.

Dodala, že v rámci takzvané chytré karantény už hygienici a jejich spolupracovníci z řad mediků provedli asi dvě stě hovorů s pacienty a dnes se hygienici zaměřili na první rozhovory, při nichž využijí vyhledávání a trasování s pomocí chytrých map od operátorů.

V autobusech v kraji už se opět platí, upozorňuje náměstek

Náměstek pro dopravu Jakub Unucka upozornil, že v autobusech v kraji už se opět nastupuje předními dveřmi a zase se platí. „Apeluji proto na všechny, aby si nabili své odisky a to přes internet, aby příliš neohrožovali řidiče a aby měli částku na jízdné přesně, ať řidič nemusí příliš manipulovat s penězi,“ upozornil náměstek Jakub Unucka.

Sdílejte článek