Sport
06/10/2023 Admin PATRIOT

​Z vozíčku ke zlaté medaili: Příběh Barbory a jejího odhodlání

Foto: archiv Barbory Skopalové

Barbora se narodila předčasně s dětskou mozkovou obrnou. Od té chvíle má plně funkční jen levou ruku. I přes svůj hendikep se dostala ke zlatým medailím na světových turnajích. Jak se jí to povedlo?

Každý z nás má svůj vlastní příběh, ale příběh Barbory Skopalové (23) je jedním z těch, které nás nutí zastavit se a přemýšlet o síle lidské vůle a odhodlání. Barbora se narodila předčasně s dětskou mozkovou obrnou a již od narození je na vozíčku. Nikdy nezažila svět jinak, než z této perspektivy.

Barbora potřebuje pomoc s osobní hygienou, oblékáním i pohybem. Má plně funkční pouze levou ruku, kterou využívá jako svůj nejcennější nástroj.

Zásadní obrat v jejím životě přišel jednoho dne, když ji jako patnáctiletou studentku gymnázia oslovil tatínek chlapce, který hrál bocciu. Tento muž jí řekl, že by měla tento sport také zkusit. Barbora začala hledat více informací o boccii a přišla na to, že je to paralympijský sport, který patří mezi sporty určené pro sportovce s těžkými pohybovými potížemi, zejména pro ty s postižením svalového nebo neurologického původu.

Boccia se stala pro Barboru více než jen sportem. Díky podpoře a finančním prostředkům získaným v rámci charitativního běhu Havířovská desítka a dalším akcím mohla začít závodit na světové úrovni. Ovšem sport s hendikepem vyžaduje nemalé finanční prostředky.

„Z každého startovného běžeckého závodu Havířovská desítka putuje rovných 100 korun na bocciu. Registrace na tento dobročinný běžecký závod se letos uzavírá osmého října,“ říká spoluzakladatel Havířovské desítky Martin Kučera.

Boccia je totiž jediným sportem, který lidem s podobným hendikepem umožňuje sportovat a dosahovat skvělých výsledků.

Příběh Barbory ukazuje, že nikdy není příliš pozdě na to, začít si plnit své sny a cíle. Sama Barbora říká, ať se lidé nevzdávají a jdou za tím, co chtějí, ať už jsou jejich překážky jakékoliv.

Její odhodlání ji dovedlo k účasti na čtyřech světových závodech v boccii, ze kterých si odnesla stříbrnou medaili v Záhřebu a dvě zlaté medaile na jiných soutěžích.

Sdílejte článek