Společnost
17/05/2023 ČTK

Zájem o druhé kolo přijímaček je v Moravskoslezském kraji velký

​O druhé kolo přijímacího řízení na maturitní obory je v Moravskoslezském kraji vyšší zájem než obvykle. Hlásí se i žáci s výborným prospěchem ze základních škol.

Kvůli silnému populačnímu ročníku se totiž mnozí studenti letos nedostali na své preferované školy.

Například Střední škola průmyslová v Krnově na Bruntálsku nabízí volná místa na několik maturitních oborů včetně atraktivních Informačních technologií. "Zájem je větší, nejvíc asi právě u Informačních technologií. Část z toho jsou asi děti, které se nedostaly na prestižnější školy typu obchodní akademie nebo gymnázium. Někteří zájemci dokonce dávají i tři přihlášky, tedy do všech oborů, kde máme volná místa," uvedl ředitel Aleš Zouhar. Zájemci se ještě mohou hlásit na maturitní obory autotronik nebo mechanik seřizovač.

Podle Zouhara je vidět, že do druhého kola se hlásí i zájemci s velmi dobrým prospěchem, kteří by za běžných okolností na průmyslovku zřejmě nemířili. Na obor Informační technologie by škola z druhého kola pravděpodobně mohla vzít deset zájemců, už nyní má ale 20 přihlášek a zájemci se mohou přihlašovat až do pátku. "Nechci říct, že to je extrémní, ale zájem je větší," řekl Zouhar. Do školy například dorazily i přihlášky uchazečů s trvalým bydlištěm v Praze či Třebíči. "To je pro nás ojedinělý jev a překvapuje nás to," řekl Zouhar.

Škola letos stanovila takzvané cut-off skóre, tedy minimální hranici úspěšnosti, kterou uchazeč musel splnit v matematice a českém jazyce, aby se na ni mohl dostat, a to i na odvolání. V prvním kole měla 45 zájemců o obor Informační technologie a 15 uchazečů nebylo schopno skóre splnit.

Podobně postupovala například i ostravská Střední škola teleinformatiky, která aktuálně nabízí volná místa na maturitní obor Telekomunikace. Ředitel Pavel Zubek uvedl, že škola v posledních letech druhá kola vůbec nevypisovala.

"Druhé kolo jsme vypsali víceméně proto, že jsme si do prvního kola stanovili cut-off skóre, a co mě překvapilo, že ho řada žáků nedokázala dosáhnout," uvedl Zubek. Například na žádaný obor Informační technologie se v prvním kole hlásilo 180 zájemců, škola jich mohla přijmout 60 a celá třetina uchazečů na minimální bodovou hranici, 18 bodů z češtiny a 18 bodů z matematiky, nedosáhla. Mnoho těchto žáků přitom mělo vynikající prospěch ze základní školy.

Podle ředitele v tom jednoznačnou roli mohl sehrát stres z přijímacího řízení. Letošní uchazeči totiž podle něj ze všech stran slyšeli, že patří do silného populačního ročníku, a na školách tak bude přetlak zájemců. "Ty děti s tím nemají žádné zkušenosti, je to pro ně první velká výzva a zkouška. V patnácti letech je málokdo takový, že by měl pevné nervy a udržel psychiku. To strašně moc rozhoduje," míní Zubek.

Do vypsaného druhého kola se tak podle něj primárně hlásí zájemci, kteří chtěli jít na obor Informační technologie, ale nezvládli cut-off skóre 18 bodů. Na oboru Telekomunikace, kde škola rovněž měla stanovenu minimální hranici úspěšnosti, má 12 volných míst, už nyní eviduje dvojnásobný počet přihlášek a ředitel očekává, že jich bude až okolo 50.

Šance dostat se ve druhém kole na gymnázium je v regionu většinou jen u škol soukromých zřizovatelů. Volná místa má ještě Základní škola a gymnázium Vítkov, kde v prvním kole byl zájem uchazečů o obor čtyřletého gymnázia ve srovnání s jinými školami tohoto typu malý. U druhého kola je poptávka větší, zájemců je podle ředitele Miroslava Bučánka asi dvojnásobek počtu volných míst.

Sdílejte článek