Společnost
02/07/2024 Petr Broulík

Zastávka Don Bosco se stává klíčovou pro Ostravany i návštěvníky Beats for Love a Coloursů

Foto: Petr Broulík

Už to začalo. Část hlavního tramvajového tahu mezi křižovatkou na náměstí Republiky a křižovatkou u Domu energetiky je uzavřená tak, že připomíná zatím tichý bulvár.

Tramvajové zastávky Krajský úřad i Dům energetiky totiž osiřely. Začíná tu rozsáhlá rekonstrukce, při které výraznou modernizací projde 400 metrů tramvajové trati. Ta má tramvajovou dopravu v tomto úseku ztišit na minimum. Velkou proměnou projde ve druhé polovině léta i nejvytíženější tramvajová zastávka Karolina. Tam plánuje město Ostrava úplnou silniční uzávěru v úseku ulic Poděbradova a Na Karolině od konce července do září.

Lidé, kteří chtějí od 1. července dopravními prostředky MHD cestovat z centra Ostravy či z Poruby po hlavním tahu 28. října, musejí přestoupit u vodárny v Nové Vsi nebo u salesiánského centra Don Bosco z tramvaje na autobus náhradní dopravy X8. Ten staví na tramvajových zastávkách Hulváky, Prostorná, Daliborova, Mariánské náměstí a Dům energetiky, nicméně poté na křižovatce u Domu energetiky odbočí a pokračuje ulicemi Železárenská a Výstavní přes zastávky Na Jízdárně a Petra Křičky na konečnou i nástupní zastávku Don Bosco.

Cestující už změny, výluky a náhradní či změněné trasy v městské hromadné dopravě dva dny zažívají. Pro ty, kteří tápají, čekají na zastávkách Nová Ves vodárna a Don Bosco informátoři, kteří v „barvách“ Dopravního podniku Ostrava (DPO) podávají cestujícím potřebné informace. Také přímo v tramvajích na změny upozorňují zvukové hlásiče.

MHD bude o festivalech šlapat, slibuje Morys

Právě zastávka Don Bosco se pro letošní léto zřejmě stává jednou z nejdůležitějších přestupních, výstupních či nástupních zastávek pro cestující v městské hromadné dopravě po dřívější tramvajové lince číslo 8. A tato zastávka bude také zřejmě veledůležitá pro návštěvníky festivalů Beats for Love a Colours of Ostrava, kteří budou na obě hudební monstrakce jezdit hromadnou dopravou. Stejně jako pro ty, kdo budou chtít poznat Ostravu či se zásobit v blízkých nákupních střediscích.

„Zastávka Don Bosco se stane vlastně klíčovou. Návštěvníci hudebních festivalů jsou zvyklí využívat hlavně zastávek Karolina, Don Bosco nebo Dolní oblast Vítkovice. Právě jim bude sloužit odklon linek právě k Don Bosku nebo k následujícím zastávkám tak, aby se na festivaly dostali pohodlně. Pro mnohé z festivalových návštěvníků může být i překvapením, že v době festivalů bude i při výlukách a pracích na tramvajové trati městská hromadná doprava posílená a bude šlapat tak, jak tomu byli v minulých letech zvyklí. Takže městská doprava by měla být pro návštěvníky festivalů tou nejlepší volbou,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Dopravní podnik Ostrava také připravil pro letošní ročník Beats for Love výhodnou sedmidenní festivalovou jízdenku v ceně 250 korun, která návštěvníkům festivalu zjednoduší cestování MHD během festivalových dní. Od 1. do 5. července si ji mohou účastníci festivalu koupit v aplikaci MojeDPO. Jízdenka začíná platit minutu po zakoupení a je platná do půlnoci sedmého kalendářního dne ode dne zakoupení.

Na ostravské koleje se na léto vrátila zrušená tramvaj číslo 9

Na ostravské koleje se také po dobu estetizace zastávek a tramvajového podloží vrací Ostravanům stále dobře známá tramvaj číslo 9 mezi vozovnou v Porubě a Novou hutí jižní branou, respektive Hranečníkem. Pouze s tím rozdílem, že u vodárny v Nové Vsi se tato „devítka“ odkloní od své někdejší trasy, která vedla po ulici 28. října. Pokračuje směrem na Vítkovice, poté projede Vítkovicemi a po Vítkovické se vrátí u náměstí Republiky opět na "starou" trať do centra města, poté pokračuje směr Hranečník a Nová huť jižní brána. Proto cestující, kteří jednou z centra Ostravy třeba do Svinova nebo do Poruby, mohou zůstat tramvaji číslo devět, která se po jízdě centem Vítkovic vrátí u vodárny na stejnou trasu.

„Estetizace zastávek Karolina, Krajský úřad i Dům energetiky a modernizace tramvajové trati zasáhnou do běžné dopravy lidí, máme ale výluky a uzavírky zkoordinovány a synchronizovány tak, aby vše komfortně fungovalo. Aby se lidé dostali tam, kde potřebují. Není třeba mít obavy, lidé mohu všechny detaily najít na našich stránkách dopravního podniku. Jsem přesvědčen, že i v průběhu všech plánovaných festivalů zvládneme dopravu tak, aby se do Dolních Vítkovic všichni dostali tak jak byli zvyklí,“ dodal Morys.

Foto: Petr Broulík
Sdílejte článek