Společnost
05/02/2023 Jaroslav Baďura

Zdravotní ústav objevil novou legionelu, byla ve vodě ze supermarketu

Pozoruhodného úspěchu dosáhli pracovníci Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravěpod vedením Vladimíra Drašara.

Národní referenční laboratoři pro legionely (NRL) se podařilo objevit, popsat a publikovat v lednovém čísle prestižního časopisu International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology1 zcela nový druh legionely, který pojmenovali L. majoricensis.

Jeho první zástupce byl izolován z teplé vody velkého supermarketu v Moravskoslezském kraji již v roce 2012. Protože se při serologické identifikaci lišil od ostatních druhů rodu Legionella, byl uložen do hlubokého mrazícího boxu k dalšímu zkoumání.

O šest let později byl nalezen další stejný druh ve vzorcích teplé vody, které do NRL poslali z nemocnice ve městě Palma de Mallorca španělští kolegové.

Po provedených genetických analýzách bylo jasné, že půjde zřejmě o něco nového. Proto se česko-španělský tým rozhodl, že se dodělá chybějící ukazatele pro popis nových druhů a výsledky budou publikovány.

Jedná se o začátek vzájemné spolupráce v této oblasti a očekává se, že další nový druh by měl brzy následovat.

Legionel bylo popsáno již 65 druhů a rozhodně to není konečné číslo, protože jen ostravská NRL má uloženo v mrazícím boxu minimálně dalších 30 kandidátů.

Jen malá část z nich je ale člověku nebezpečná. Vyvolávají onemocnění, které má dvě klinické formy, Pontiackou horečku s lehkým průběhem připomínající chřipku a Legionářskou nemoc, závažnou infekci plic. Obě varianty jsou dobře léčitelné antibiotiky za předpokladu, že jsou diagnostikovány včas.

Pracovníci Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě jsou renomovanými odborníky v oboru. Služby Národní referenční laboratoře využívají například řetězce špičkových mezinárodních hotelů.

Sdílejte článek