Společnost
31/10/2015 ČTK

Zoo pomůže zvířatům ve světě. Za korunu ze vstupenky

Ostravská zoologická zahrada bude finančně podporovat záchranu zvířat v jejich přirozeném prostředí. Z každé prodané vstupenky na různé projekty poskytne korunu. Projekt schválili ostravští zastupitelé. Ročně může jít i o půl milionu korun.

Peníze poputují například do Indonésie na program záchrany tamních ohrožených outloňů. Novinářům to dnes řekl ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

Ostravská zahrada je v řadě třetí zoo na území bývalého Československa, která takto přispívá. „Každý návštěvník tak bude zakoupením vstupenky pomáhat nejen zvířatům u nás chovaným, ale i zvířatům či rostlinám v místech jejich původního výskytu,“ řekl Čolas.

Dodal, že až dosud bylo zapojení zahrady, která je městskou příspěvkovou organizací, do různých záchranných programů hodně komplikované. Zahrada legislativní omezení řešila členstvím v různých organizacích, za které platila členské příspěvky. „Už jsme ale nemohli pořídit konkrétní vysílačku či fotopast na sledování,“ uvedl ředitel.

Usnesením zastupitelů se situace změnila. Zahrada bude mít k dispozici část přijmu ze vstupného. „Peníze budeme shromažďovat na speciálním účtu města. Jednou za rok předložíme návrh na jejich rozdělení. Ten bude schvalovat zastupitelstvo. Dárce peněz pak bude město,“ vysvětlil Čolas. Dodal, že půjde o pět až sedm projektů, které zahrada bude podporovat.

Jedním z nich je i projekt Kukang, který se zaměřuje na ochranu outloňů váhavých na Sumatře. Jeho hlavním cílem je omezení nelegálního obchodu s těmito zvířaty. Outloni jsou využívání v tradiční medicíně. Vývar z nich údajně člověka zbaví astmatu. Lidé si je v Indonésii ale často pořizují jako domácí mazlíčky místo psů a koček. Jakýkoliv obchod s těmito poloopicemi je přitom zakázán.

Sdílejte článek