Cestování
11/11/2023 Admin PATRIOT

Advent v Evropě. Cestujte za kouzelnou sváteční atmosférou z Ostravy

Foto: se souhlasem Radynacestu.cz

Paměť minulosti v zimním hávu. Vyzdobená náměstí. Všudypřítomný ševel adventních trhů. Přerušte na chvíli předvánoční shon a dopřejte si radost z nevšednosti s CK Radynacestu.cz, která vypravuje zájezdy do adventních metropolí. Přímo z Ostravy!

Vánoční trhy v Záhřebu jsou považovány za jedny z nejkrásnějších z Evropy. Čím jsou výjimečné? V uličkách starého města najdete tradiční dřevěné stánky, které nabízí svařák či punč i ručně vyrobené dárky. Doporučujeme ochutnat místní klobásy nebo istrijskou sušenou šunku. A těšit se můžete také na 3D projekci v uličkách nebo koledy s místními.

Už když se vysloví její jméno, ucítíte svařené víno a uslyšíte rolničky. Vídeň je symbolem adventu. Pokud i vám schází na seznamu navštívených měst, napravte to. „Vídeň má ze všech měst nejnabitější program. A to i pro nejmenší návštěvníky. Vraťte se proto na chvíli do dětských let s vašimi ratolestmi a podlehněte kouzlu Vánoc,“ zve Martin Šimek, majitel ostravské cestovky Radynacestu.cz.

Švýcarsko, Alsasko i Slovinsko!

Advent můžete prožít i v zemích, které jeho oslavami nejsou proslulé, ale o to je čas strávený tady zajímavější. Procházka po malebné vinařské vesničce Riquewihr v Alsasku, kolem typických hrázděných domů, které jsou v tomto období krásně nasvícené, vám umožní nasát předvánoční atmosféru. „Můj osobní tip je ochutnávka ementálu, tradičních sušenek Kambly a dalších vánočních dobrot Švýcarska i Francie,“ říká specialistka letošní novinky CK Radynacestu.cz, autobusového zájezdu Adventní Švýcarsko + Alsaské vánoční trhy, Karolína Petrová.

Cesta do Slovinska o svátcích pak nabídne prohlídku historického jádra města Lublaň a návštěvu místních adventních trhů. „Centrum města, včetně mostů přes řeku Ljublanici, je obehnáno světýlky, uličkami se line vůně svařeného vína a na Gallusově nábřeží mají slaměný betlém,“ vyjmenovává Karolína přednosti cesty do Lublaně před Vánoc.

Tisíce světel pro Polsko

Jen kousek za hranicemi vás čekají polská města, která se předhánějí v adventních přípravách. Varšava a Krakow. S Radynacestu.cz se můžete podívat do obou, ke každému byl ale do programu namíchán zážitek navíc. U Varšavy je to prohlídka královského paláce Wilanów, polského Versailles. „Barokní palác je obklopen zahradami, kde kaž­dou zimu probíhá festival světel, tzv. Królewski Ogród Światła. Na ploše více než 14 hektarů se tady rozsvítí na 400 000 led žárovek,“ prozrazuje Vladimír Šmehlík, průvodce zájezdu.

Do Krakowa vás doprovodí Hana Suchánková, která nevynechá Rynek Glowny. Ten je místem, kde jsou soustředěny stánky, kulturní program i návštěvníci. Pochutnat si můžete na vánočním punči, pitném medu (neplést s medovinou), ovoci v čokoládě, klobáse, pstruhu, prejtech či plackách. V historických krámcích Sukiennice nakupte šperky ze zlata, stříbra či jantaru a vypátrejte, kde je zavěšený nůž, kterým tu dle legendy došlo ke krve­prolití. Bonusem ke Krakowu je vyšperkovaná Wroclaw.

Budapešť a barokní zastávka v Győru

Adventní Budapešť zve na procházku nejkrásnější „pešťskou“ ulicí Vaci, odkud se dostanete k náměstí s vánočními trhy. Pravou atmosféru maďarské metropole si vychutnáte u baziliky sv. Štěpána. Zahřejete se horkou medovinou a ochutnáte nejlepší pečené kaštany v Evropě. Pokud ani to jako sladká tečka adventního putování nestačí, pak se vypravte do barokního městečka Győr (Ráb).

Sdílejte článek