Cestování
23/03/2024 Jan Petrus

Jeden den v Bílovci. Od kafe až k větrným mlýnům

Foto: Marek Dušek

Bílovec je největším příjemným překvapením ze všech měst, říká Mára, čemuž přikyvuji a souhlasně mručím.

Jako dítě jsem Bílovcem projel cestou na chalupu tolikrát, že bych neměl šanci to spočítat. Poprvé jsem jej ale skutečně navštívil až tentokrát. A co jsme našli? Dobrou kávu, slavnou fabriku, skvělé muzeum nebo větrný mlýn!

Není třeba složitě popisovat, jak se sem dostat, po dálnici je to z ostravské metropole pouhých 20 minut, do Bílovce jezdí příměstské autobusy a vzdálenost je to tak malá, že ji v pohodě zvládnete urazit i na kole, budete-li se chtít trochu protáhnout a udělat si příjemný jednodenní cyklovýlet.

Po zastavení míří naše kroky do kavárny Coolna, kde nad dobrým filtrem rozmýšlíme a plánujeme naše další kroky. Mára tu potkává Petra, svého známého a zároveň místního rodáka, který nás nakonec nasměruje k těm nejzajímavějším místům v Bílovci, za což mu velmi děkujeme. Přivydělává si restaurováním historických bicyklů, pokud tedy nějaký vlastníte a potřeboval by dát do kupy, teď už víte, že musíte do Bílovce!

Kavárnu založili dva místní rodáci proto, aby za výběrovým kafem, příjemnou atmosférou a něčemu k zakousnutí nemuseli dojíždět až do Ostravy. A dobře udělali. Mohu potvrdit, že se zde sedí opravdu dobře, interiér je uzpůsoben vyloženě pohodově, takže se vám odsud ani nechce, a obložený croissant s rajčaty a mozzarelou stál za to. Nakonec však musíme dál, máme před sebou přece celý jeden den v Bílovci!


Foto: Marek Dušek

Vyrážíme do centra, které je jen pár kroků odsud a svým vzhledem se příliš nevymyká městečkům podobné velikosti. Velmi milým překvapením je Muzeum Bílovec nacházející se v těsné blízkosti Slezského náměstí i bíloveckého zámku. Muzeum má aktivity pro děti i dětský koutek, nebudete se zde tedy nudit ani na rodinném výletě. Během naší návštěvy tu byla velmi povedená výstava historie lyžování a skoků na lyžích v našich zemích, včetně upomínky na slavné skokany Jiřího Rašku a Jiřího Parmu. Aktuální expozice v době vydání tohoto článku s názvem LUBRICATED LIKE A FOX se věnuje tvorbě Jana Juřičky a překladatelským oříškům.

Další pozoruhodností, kterou vám v muzeu představí, jsou historická lyžařská vázání, která byla vyráběna v místní továrně Massag. Ta může být právem hrdá na tradici nepřetržitého fungování od roku 1828, s trochou nadsázky tak lze konstatotvat, že se už dnes jedná o unikátní bíloveckou technickou památku. Firma každopádně funguje i dnes a vyrábí mezi jinými klece a vozíky pro logistické firmy nebo drobné kovové předměty jako karabiny a háčky.

Za tou možná nejzajímavější památkou v katastru obce Bílovec je potřeba vyjet za město k vesničce Dolní Nový Dvůr, kde se kousek od hlavní silnice nachází dřevěný větrný mlýn. Mlýny v této oblasti nebyly ničím výjimečným vzhledem k tomu, jak hodně zde fouká vítr, což tedy můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit. Takový silný vítr není ovšem zrovna v lednu nic příjemného.

Do dnešních dnů se mlýnů ovšem dochovalo jen několik a ten zdejší navíc není tak úplně zdejší, dovezen sem byl totiž z nedalekého Leskovce. Zachovalý je však dobře a dokonce je přístupný i zevnitř. Venku jsou cyklostojany, pokud sem tedy pojedete na výlet, můžete si zamknout kolo a udělat si malou prohlídku. Klíče od mlýna má paní z jednoho z přilehlých domů, kontakt na ni najdete na informační tabuli před mlýnem.

Druhý zajímavý bod mimo samotné město je rozhledna Slatina, z níž se vám naskytne moc hezký výhled po okolí. Bílovec se nachází v Nízkém Jeseníku, což je naše největší pohoří, z rozhledny tedy můžete obdivovat jeho malinkatý kousek. Rozhodně však přijeďte za hezkého počasí, aby vám jako Márovi studený lednový vítr neodnesl čepici kamsi do polí.

V obci Slatina se také nachází nevyužívaný lyžařský areál unikátně postavený v samém srdci obce s vlekem těsně vedle kostela, z čehož jsem byl lehce paf. Dnes tedy té historii lyžování opravdu nemáme kam uniknout. Nutno však poznamenat, že se v tomto případě jedná také o nedávnou historii nešťastného využití dotací.

Pojďme ale zmínit něco o tom, kde se v Bílovci dobře najíst. Je obecnou pravdou, že Češi mají rádi fastfood a dnes už téměř neexistuje místo, které by se nemohlo pochlubit nějakým svým zajímavým bistrem. Bílovec má jedno přesně takové. Jmenuje se Jednoduše Bistro a dáte si tu doslova vše, na co si vzpomenete.

Jídelnímu lístku vévodí burgry, sám jsem ochutnal jejich parádní Modrák, což je variace na klasický cheeseburger s chuťově výrazným sýrem s modrou plísní. V nabídce ale najdete i hot-dogy, wrapy, hranolky nebo speciality jako pečené brambory a BBQ křidélka. Taky zde mívají zajímavé akce, například Bavorský týden s flamm­kuchen a curry­wursty, takže pokud se náhodou do nějaké takové akce trefíte, dejte nám echo, jak vám chutnalo.

Jen na jedno si dejte pozor. V Bistru Jednoduše otvírají vždy až ve čtyři odpoledne. Pokud byste náhodou dostali hlad už dříve, alternativou může být třeba Restaurace U Holubů, což je vlastně podnik místního minipivovaru Zobak, který se pyšní vtipným a chytlavým marketingovým heslem: ,,Drž Zobak a pij!“

My ovšem jazyk za zuby držet nebudeme a Bílovec s klidem na srdci prohlásíme za město, které si jednoznačně zaslouží vaši pozornost. Na jeden den je tam toho přesně tak akorát, občerstvit se tam dá více než důstojně a sám se těším, až si sem v létě znovu zajedu, tentokrát ale na kole.

A protože se nechceme vždy brát úplně vážně, cestou zpět jsme ještě vyzkoušeli drive through zbrusu nové pobočky McDonald‚s u sjezdu z dálnice. Musím se přiznat, že jsem poněkud zmlsaný a jejich burgry mi už nejedou tak jako kdysi. Soudě podle množství lidí a aut v tom ale jsem tak trochu sám!

Sdílejte článek