Cestování
05/11/2023 Jan Petrus

Vzhůru do Opavy! Objevte živé město s atmosférou dovolenkové destinace

Foto: Marek Dušek

Každé město už odpradávna formuje a definuje jeho řeka. Praha má Vltavu, Vídeň Dunaj, Ostrava Ostravici a Opava – no přece řeku Opavu!

Naši exkurzi městem začínáme právě u jejích nádherných břehů. Je slunečné odpoledne a okolo Opavy jezdí lidé na kole, další venčí pejsky nebo se jen tak procházejí a užívají si pěkné počasí, zatímco my neomylně míříme do prvního podniku na našem dnešním seznamu, který se nachází právě v těsné blízkosti řeky Opavy.

Bistro nese název Dík a čau a jejich specialitkou jsou kváskové chlebíky s originálními pomazánkami nebo masem. Dali jsme si čtyři různé chleby, nejvíc mi zachutnal ten s řepovou pomazánkou a křenem. Mára zase ocenil verzi s roastbeefem. Krom slaných, vegetariánských a masitých mají i sladké, takže si tu vybere fakt každý. Chlebíky jsou na odpoledním menu od tří hodin, dáte si tu ale mimo to taky snídani, oběd, drinky, speciální limonády a samozřejmě kávu. Posezení venku nám bodlo, ale čas kvapí, zvedáme tedy kotvy a jdeme na pořádné kafe.

Není nad to mít známé, kteří vám jako správní místňáci doporučí to vůbec nejlepší, co si můžete dát. A tak podle jednoho z doporučení míříme přímo do krámku se sugestivním názvem Máma mele kafe. Dáváme si doppio na ledu a espresso tonic. Zrna mají od Father’s, vychutnáváme si tedy výbornou kávu v duchu námi právě vymyšlené anekdoty, že tady táta praží, máma mele a synci popíjí.

Opava má podobně jako Olomouc dvě významná náměstí pojmenovaná shodně jako v hanácké metropoli Horní a Dolní. Dolní náměstí je sympaticky obsypané zahrádkami podobným způsobem, jako jsme si na to v posledních letech zvykli v případě Masarykáče v Ostravě. Jde o celoevropský trend a příjemné posezení v srdci města láká čím dál více lidí i u nás. Návštěvníci ocení, že si mohou dát něco k pití a jen tak obdivovat významné dominanty jako v případě Dolního náměstí kostel Sv. Vojtěcha.

Na Horním náměstí jsem už už mířil do kavárny, kterou jsem chtěl při své předchozí návštěvě jako správný povaleč navštívit a nepovedlo se mi to. S překvapením narážím jen na prázdné výlohy. Mára se na mě otáčí, že mi přece říkal, že to není tady. O to větší radost mi dělá o pár chvil později spatřit KUPKAFE v nových prostorách radnice, kde si dříve pamatuji jinou kavárnu. Spojení osvědčeného podniku a vznešených prostor radniční budovy je okouzlující. Chtělo se mi zvolat bravo! Jasně, hipsterské podniky s výběrovkou umí nevšedním způsobem oživit kdejaký uvadající prostor ve městě, ale spojení skvělé kávy, domácích zákusků a honosných prostor na hlavním náměstí je prostě nepřekonatelné.

Horní náměstí má také nepřehlédnutelnou kašnu, jíž vévodí Slunce umělce Iva Klimeše. Pokud vás láká aktivní trávení volného času, určitě oceníte zajímavou hru na hledání planet sluneční soustavy, jež jsou rozesety různě po městě směrem od slunce v poměrově stejných vzdálenostech, jenom v menším měřítku než ve skutečné sluneční soustavě. Za těmi nejvzdálenějšími musíte až do vesnic za Opavou! Každá z planet je pak u nějaké významné budovy nebo památky, o níž se tak v průběhu této hry dozvíte.

Svou planetu by jistě mohl mít i konvent minoritů. Ten má nádhernou zahradu, kde si dáte pivo z místního klášterního pivovaru a nachází se hned vedle parku, kam máme také namířeno. Předtím už jen rychle zmíním další místo, které nám bylo často doporučováno, jímž je kavárna Botaniqa Café. Ukořistil jsem tam další kafe, kolikáté to dnes zase bylo, nechci už raději ani počítat!

Pozitivní dojem na mě vždycky dělají místa, která jsou plná lidí a Sady Svobody hned vedle Minoritského kláštera jsou přesně takovým místem. Na ptačím vrchu tu nezapomeňte navštívit sousoší Ptáci od místního umělce Kurta Gebauera. Ptáci mají trošku ošoupaná záda, jak se tu na ně děti pokouší vylézt. Je mi takový přístup sympatický. Kdy jindy má být umění ve veřejném prostoru takto neplánovaně interaktivní než v hojně navštěvovaném parku?

Dalším pro mě inspirativním zážitkem bylo pozoruhodně velké množství stánků v parku, u nichž si můžete něco dát, ať už je to kafe, studené nealko nebo osvěžující drink. U opavských arkád jsme narazili na stánek s proseccem, rozprostřenými lehátky a hudební performancí. Cool! Město, které ti takhle žije, prostě chceš.

Z Opavy na mne vždy dýchala atmosféra dovolenkové destinace, podobně jako třeba z lázeňských Karlových Varů. Možná je to jenom těmi palmami v ulicích, což je pozoruhodný, zato všudypřítomný detail. Možná je to také těmi několika opravdu pečlivě udržovanými ulicemi v centru, kde nemá člověk problém se zastavit, posadit a jen se tak kochat okolím.

A že je tady co obdivovat! Nejslavnější památkou je bezesporu obchodní dům Breda od Leopolda Bauera. Zrovna v den naší návštěvy proběhla médii zpráva, že město vyzve v mezinárodní architektonické soutěži české i světové architekty, aby Bredě vrátili zašlou slávu. Nepochybuji, že se to povede. V případě Ostravice-Textilie také málokdo věřil, že se najde vůle dát ji do pořádku a mnozí dokonce volali po tom, abychom tuto slavnou stavbu srovnali se zemí. A ejhle – ona bude za pár měsíců opravená a přístupná veřejnosti. Bredu tedy taky čeká záchrana a troufnu si tvrdit, že jako tomu o něco významnějšímu z obou objektů jí oprava pod taktovkou architektonického studia, které vzejde ze soutěže, bude opravdu slušet.

Dnešní den končíme nedaleko od Bachnera v Pivotéce 13, což je inspirativní typ podniku, o kterém nevím, že by někde v Ostravě existoval. Po celém dni potřebuju dobít baterky, takže se vrhám k baru a obhlížím speciály, co tu jsou na čepu. Super je, že vám kromě půl litru dají taky tři a dokonce i dvě deci piva, což je upřímně geniální zjištění pro ty, kteří chtějí ochutnat zdejší pestrou nabídku, ale zároveň si zachovat jistou důstojnost a nutně odsud neodcházet po čtyřech. Vyzkoušel jsem kyseláč a cider a nelitoval.

Města začínají být v kurzu napříč kontinentem jako skvělá místa k životu a zároveň destinace, kam je možné vyrazit na super výlet, stejně jako jezdíme třeba do přírody. Opava je dalším důkazem, že Moravskoslezský kraj má v tomto opravdu co nabídnout. Po Opavě se nám bude až do příští návštěvy stýskat!

Foto: Marek Dušek
Sdílejte článek