Cestování
17/03/2024 Tomáš Sliwka

Tip na výlet. Objevte adrenalinovou stezku Vodopády Bílé Opavy

Foto: Tomáš Sliwka

Ačkoliv nám Jeseníky nabízejí turistických tras opravdu spoustu, jednou z těch nejznámějších, nejpohádkovějších a taky nejnavštěvovanějších je zajisté naučná stezka Vodopády Bílé Opavy.

Kde jinde totiž najdeme kouzelné roubené budovy uprostřed horské přírody, než v Karlově Studánce, odkud se dnes vydáme. Karlova Studánka je lázeňským místem s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, proto se sem jezdí s dýchacími obtížemi (a to nejen) léčit mnozí i z daleka.

Pokud si ještě před výletem chceme projít tuto obec, napít se třeba z pramene Petr v Pitném pavilonu a přijeli jsme autem, jako stanoviště nám poslouží spodní centrální parkoviště. Ale nebojte, jezdí sem i autobusové spoje.

Dnešní naučnou stezku, která je dlouhá 6 km a byla poprvé zřízena už v roce 1982, započneme u uměle vytvořeného vodopádu. Tento vodopád v horní části obce je vysoký 20 metrů a byl vybudován koncem 19. století pro potřeby lázní. A teď už vstříc šumivým horským bystřinám v divokém korytě řeky Opavy. Nejprve se však musíme vydat po žluté značce, souběžně s modrou, po asfaltové cestě. Přibližně po půl kilometru vplujeme doleva do staletých smrkových pralesů a tím začíná naše dobrodružství. Ale kdopak to cvrliká? To asi skorec vodní, který se zde pro potravu nebojí potopit do dravých vod.


Foto: Tomáš Sliwka

To, co nyní přibližně 1,5 km lesní cestou uvidíme, je teprve začátek. Velké rozhodnutí nás čeká u rozcestníku Na paloučku, kde se cesta dále rozděluje na modrou jednodušší a žlutou náročnější turistickou trasu. My ale dnes toto rozhodnutí uděláme za vás, a tak vzhůru na vodopády a dále se vydáme po žluté turistické značce. Připravte si dost sil, protože je před námi nejzajímavější úsek celé stezky. Co to šumí? To jsou peřeje a vodopády stékající kolem nás po skalách, zatím co zdoláváme dřevěné chodníky a lávky, strmé pěšinky, schodiště či žebříky. Přístup k vodopádům je umožněn jen vybudovanou stezkou, a to proto, aby toto vzácné území zůstalo co nejméně porušeno. Na ten největší vodopád se můžeme těšit u 4. zastavení naučné stezky, u níž výška vodního zázraku dosahuje až 8 metrů.

Možná se vám může zdát, že je stezka poněkud neuklizená. To větrné živly nepředvídatelného počasí způsobily vývraty a polomy stromů, které nyní slouží jako domov pro spoustu živočichů a rostlin. Mladé stromky smrku tak v přirozeném horském lese nalézají potřebné živiny a ochranu, zároveň však tlející kmeny spadlých stromů poskytují úrodnou půdu pro mechy. Společně se tak na přibližně 2 kilometrech prošplháme až k rozcestníku Nad vodopády Bílé Opavy, odkud se již snadnou lesní cestou projdeme k rozcestníku Pod Ovčárnou po žluté turistické trase. Odtud už jen 1 kilometr k turistické chatě Barborka. Ta je považována za konečnou zastávku dnešní naučné stezky. A konečně máme čas na odpočinek! Na chatě se můžeme občerstvit a dát odpočinout nohám, které musely v posledních kilometrech zdolat spoustu překážek.


Foto: Tomáš Sliwka

Pokud se i nadále cítíte být plni sil, sejděte po modré značce k rozcestníku U Barborky, odkud můžete po asfaltové cestě pokračovat až k nejvyšší hoře Jeseníků – Pradědu. Počítejte však s dalšími 6 kilometry navíc, které byste museli zvládnout. My už se však dnes cítíme lehce unavení a nechceme přepínat síly, proto se po krátkém odpočinku vracíme zpět do Karlovy Studánky, tentokrát však žlutou značku vyměníme za modrou. Tato varianta jednosměrné cesty je také doporučována, jelikož je stezka hojně navštěvována turisty, a to hlavně o víkendech a svátcích. Nebojte, i na druhé straně vás čeká spoustu krásného a tentokrát již bez obtížných sestupů. Od chaty Barborka je to 3,5 kilometru směrem k rozcestníku Na paloučku, kde nás čekalo obtížné rozhodnutí. Ale že to stálo za to! Po cestě jsme shora mohli sledovat výzvu, kterou jsme během dnešního výšlapu pokořili, a zároveň tak dodat odvahu druhým. Za rozcestníkem se i nadále vydáváme po modré turistické značce na lesní cestu, která byla předzvěstí toho, co nás dnes čekalo. Projdeme se kousek po Videlské silnici a ještě naposledy se zhluboka nadechneme čerstvého vzduchu při cestě skrze Karlovu Studánku zpět ke spodnímu parkovišti.


Informace o trase

Délka trasy: 13 km

Odhadovaný čas: 4 hodiny

Obtížnost: 3/5

(1 – nejlehčí, 5 – nejtěžší)

Nastoupáme: 556 m

Dojezd z Ostravy:

90 minut autem, 165 minut veřejnou dopravou

Vrcholy:

Ostrý vrch (1 228 m n. m.)


Foto: Tomáš Sliwka

Sdílejte článek