Politika
21/07/2022 ČTK

ANO, Piráti, ODS nebo STAN? Na ostravskou radnici kandiduje 14 uskupení

​V komunálních volbách v Ostravě se v září utká o hlasy voličů 14 politických stran, hnutí či sdružení.

Informaci potvrdila mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná. Před čtyřmi lety kandidovalo o jeden subjekt více. Úřad má nyní šest dní na přezkoumání kandidátních listin.

Některé strany a hnutí už oznámily své kandidáty. Lídrem ANO bude opět současný primátor Tomáš Macura, který město vede od roku 2014. Kandidátku Spolu povede místostarosta obvodu Ostrava-Jih Jan Dohnal (ODS). V čele kandidátky Pirátů bude současná primátorova náměstkyně pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Hnutí Ostravak povede do podzimních voleb znovu Lukáš Semerák. Kandidáta na primátora už dříve oznámilo i Hnutí Starostové a nezávislí (STAN). S dalšími nezávislými kandidáty vytvořilo pro komunální volby uskupení Starostové pro Ostravu a lídrem je starosta ostravského obvodu Hošťálkovice Jiří Jureček.

Sociální demokraté budou kandidovat společně s hnutím LEČO - Lepší a čistá Ostrava a lídrem kandidátky bude někdejší primátor Petr Kajnar (ČSSD). Komunisté vytvořili kandidátku s nezávislými kandidáty, nese název Ostravská levice a v čele bude zastupitel a starosta Michálkovic Martin Juroška.

V roce 2018 vyhrálo komunální volby v Ostravě ANO, které v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 21 mandátů. Druhé skončilo hnutí Ostravak, které má sedm křesel.

Po šesti mandátech získaly ODS a KSČM. Do zastupitelstva se dostali rovněž Piráti, kteří mají pět zastupitelů, a SPD se čtyřmi křesly. Po třech mandátech mají lidovci a ČSSD.

Po několika zvratech ve vyjednávání nakonec koaliční smlouvu podepsali ANO, lidovci, Piráti a ODS, kteří město vedou dosud.

Komunální volby se uskuteční 23. a 24. září.

Sdílejte článek