Nejnovější zprávy: Autotest: Toyota Hilux. Pracovník roku. Ostrava bude mít rekordní rozpočet. Přesáhne 12 miliard

Politika

ANO v Moravskoslezském kraji povede do voleb opět hejtman Vondrák

​Moravskoslezským lídrem kandidátky hnutí ANO v podzimních sněmovních volbách bude znovu hejtman kraje Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák. Foto: Vladimír Pryček

Rozhodl o tom krajský sněm, který se konal formou videokonference, řekla krajská manažerka Markéta Nowaková. Podle ní Vondráka podpořila většina kandidátů sněmu.

Vondrák v minulosti uvedl, že o funkci poslance už se ucházet nechce. Ke změně názoru ho ale přiměli delegáti.

"Nikdy jsem nevnímal svou kandidaturu jako nějaký další post, ale jako prostředek toho, jak pomoci tomuto kraji. Je to samozřejmě závazek, přesvědčili mě delegáti a já jim za to děkuji. Budu pokračovat ve své dosavadní práci a vizi pro náš kraj, která se nám daří naplňovat," uvedl Vondrák.

Stejně jako hejtman budou podle Nowakové obhajovat svůj poslanecký mandát i někteří současní poslanci - Aleš Juchelka, Zuzana Ožanová, Jiří Strýček, Josef Bělica, Andrea Babišová nebo Michal Ratiborský.

Většina politických subjektů v Moravskoslezském kraji už vybrala lídry pro podzimní sněmovní volby a rozhodla o podobě svých kandidátních listin. V jejich čele se znovu objevují politici, kteří dané uskupení vedli v kraji už v předchozích sněmovních volbách.

Piráti půjdou do voleb společně se Starosty a nezávislými (STAN). Lídrem bude bývalý krajský předseda strany a současný poslanec Lukáš Černohorský. Na prvním místě volební kandidátky byl i v roce 2017.

Sociální demokraty stejně jako před čtyřmi lety povede ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Společně budou tentokrát o poslanecká křesla usilovat také zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Lídrem bude poslanec Zbyněk Stanjura, který kandidátku ODS vedl i při minulých sněmovních volbách.

Jasno o lídrovi mají už také komunisté, které stejně jako v roce 2017 povede nynější poslanec Leo Luzar.

V Moravskoslezském kraji před čtyřmi lety vyhrálo sněmovní volby se značným náskokem právě hnutí ANO, které získalo 35,42 procenta hlasů.

Na druhém místě byla s 13,87 procenta hlasů SPD Tomia Okamury. Následovala ČSSD s 8,83 procenta, KSČM s 8,69 procenta, Piráti s 8,64 procenta, ODS se 7,47 a KDU-ČSL s 6,45 procenta hlasů.