Byznys
30/01/2024 Petr Sobol

Co bude s firmami? Tripartita kraje jednala o situaci v Liberty

Ilustrační foto: Vladimír Pryček/Magazín PATRIOT

Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška v úterý na jednání předsednictva Tripartity MSK představil návrh konkrétních opatření, která by mohla pomoci firmám doplácejících na složitou situaci v ocelářském gigantu Liberty Ostrava.

„Neřešení situace by znamenalo další roztáčení spirály negativních jevů a problémů, dluhové pasti a následných krachů menších společností,“ vysvětlil moravskoslezský hejtman. Návrh opatření vzešel z komunikace mezi firmami a krajem.

„Zabýváme se potřebami firem, na které tato situace výrazně dopadá. Není to jenom o vztahu Liberty a Tamehu, které v současné době dominují mediálnímu prostoru, ale o stovkách dalších podniků navázaných na tuto huť,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Dodal, že v průběhu prosince a ledna byla provedena anketa mezi firmami, které mají nebo v posledních letech měly s Liberty Ostrava obchodní vztah. Cílem bylo popsat formy řešení stávajících problémů. „Řadu firem jsem navštívil osobně a chtěl jsem slyšet, co by jim pomohlo. Při rozhovorech se například ukázal rozdílný přístup finančních úřadů vůči firmám. Jedním z návrhů opatření je třeba možnost odpuštění nebo vrácení záloh z plateb DPH za nezaplacené pohledávky od společnosti Liberty Ostrava, nebo alespoň do doby, než budou tyto pohledávky skutečně uhrazeny,“ vysvětlil hejtman Jan Krkoška.

Upřesnil, že krajská příspěvková situace MS Pakt zaměstnanosti oslovila okolo 900 subjektů spojených obchodními vztahy s Liberty. „Reagovalo 320 firem, mezi nimi ty nejpostiženější. U osmadvaceti podniků jsme provedli rozhovory, u tří jsou už vypracovány případové studie. V tom budeme pokračovat. Na základě těchto informací pak vznikl návrh opatření,“ řekl hejtman Jan Krkoška.

„Doporučujeme vytvořit sdružení pro zastupování a ochranu zájmů věřitelů, také jednotný informační kanál pro firmy navázané na Liberty Ostrava a poskytování přesných a důvěryhodných informací. Žádané a potřebné je i poskytování daňového, právního, finančního poradenství, včetně poradenství v oboru exportu a mezinárodního obchodu, při získávání dotací a investičních pobídek. Důležité také je, aby vzniklo jakési portfolio nových možností, tedy vytvoření seznamu potenciálních odběratelů,“ vyjmenoval hejtman.

Sdílejte článek