Společnost
03/09/2023 Petr Sobol

Čtyři, ale i osm tisíc! Zjišťovali jsme, kolik rodiče stojí výbava pro prvňáčky

Školní potřeby podražily, za výbavu pro prvňáčky si tak rodiče letos zase připlatili. Pořízení základní výbavy se pohybuje v řádu několika tisíc korun.

V pondělí děti opět usednou do školních lavic. Bude mezi nimi i spousta prvňáčků, kteří se vydávají vstříc nové životní etapě.

Rodiče zase během léta sháněli školní výbavu, z dlouhých seznamů ukrajovali kousek po kousku a sledovali, jak vzduchem létají jejich finance. Výbava pro prvňáky totiž není vůbec levnou záležitostí.

Redakce portálu patriotmagazin.cz oslovila maminky čtyř prvňáčků. Co všechno musely koupit a kolik nakonec zaplatily?

Veronika G.: Chtěli jsme ergonomickou aktovku s vyztuženými zády, nakonec jsme vybrali značku Baagl. Výbavu jsme koupili v setu. Kromě aktovky bylo součástí taky pouzdro, pytlík do tělocviku a desky na sešity. Tento set stál 3000 korun. Navíc jsme si přikoupili láhev na pití a box na svačinu, vše ve stejném motivu, což bylo dalších 600 korun. Podle pokynů paní učitelky jsme nekupovali psací a výtvarné potřeby, které děti zřejmě dostanou první školní den. Za nedostatkové a předražené zboží považuji papuče, které navíc nebyly k nedostání. Výbava nás zatím stála okolo čtyř tisíc korun.

Denisa N.: Přesnou částku neznám, ale celkově nás vybavení vyšlo asi na 8000 korun. Naše škola dává seznamy a musí se dodržet konkrétní značky pomůcek. Na seznamu tak bylo uvedeno i to, jaká značka tužky, lepidla nebo temperek se má pořídit. Bez nesplněného seznamu pomůcek a vybavení by dítě ve škole nemohlo být. Nejdražší byla rozhodně aktovka s vybavením. Pokud se rodič dívá i na to, aby neničila záda, tak si určitě připlatí. Ceny se pohybují od 2500 korun nahoru, podle toho, jestli ve stejném motivu kupujete i vybavení.

Lucie G.: Se vším všudy jsme utratili okolo 4500 korun. Nejdůležitější byla aktovka, nad kterou jsem trávila hodiny na recenzích, aby byla kvalitní, lehká a měla dobrou opěru zad. Překvapilo mě, kam se ceny aktovek posunuly od dob, kdy jsem do školy chodila já. U nás byl taky důležitý design Harryho Pottera. Nakonec se nám naštěstí všechno povedlo sladit.

Iveta V.: Dostali jsme podrobný seznam, co všechno je třeba nakoupit. Základem byla aktovka. Dále bylo třeba pořídit pouzdro s výbavou, věci na tělocvik, výtvarku, papuče, složku na čísla i na písmena nebo tvrdou složku na papíry. Včetně třídního fondu, ze kterého se budou pořizovat další věci, jsme zaplatili okolo 5000 korun.

Sdílejte článek