Společnost
16/12/2021 Petr Sobol

Demolice ani ubytovna. Chátrající hotel ve Frýdku-Místku zná svůj osud

Budoucnost hotelu Centrum ve Frýdku-Místku dostala jasné obrysy. Dominantu města zakoupí městská společnost DISTEP, která objekt opraví a využije. Rozhodli o tom zastupitelé.

Rozpadající se hotel Centrum a přilehlé pozemky skončí v rukou městské společnosti DISTEP, majetek města pořídí za 44 milionů korun.

Společnost, která ve Frýdku-Místku zajišťuje dodávky a rozvody tepelné energie, plánuje centralizovat svůj provoz, nyní fungující na několika místech ve městě. Do budovy bývalého hotelu DISTEP plánuje přestěhovat všechny své provozy, čímž zajistí efektivnější činnost společnosti.

„Tato lokalita se nabízí k tomu, abychom s ní dále pracovali. Vidím zde značný potenciál v rámci rozvoje i pro společnost jako takovou. Společnost DISTEP je roztříštěna v několika objektech, vzájemná komunikace a fungování jsou komplikované, máme zvýšené provozní a udržovací náklady. Zrekonstruujeme bývalý restaurační trakt na své administrativně-technické zázemí, včetně garáží, kde přesune veškeré své činnosti za účelem zvýšení efektivnosti. V okamžiku, kdy se jako společnost přesuneme, postupně vlastními silami budeme opravovat jednotlivá hotelová patra na občanskou vybavenost, která v sobě bude zahrnovat běžné i bezbariérové byty,“ uvedl předseda představenstva Jiří Čuda.

Stávající sídlo a další objekty ve svém majetku plánuje DISTEP prodat a následně chce začít s rekonstrukcí horních pater bývalého hotelu. V podzemí bývalého hotelu se nachází velkokapacitní výměník, který umožní napojit budoucí klienty, a zajistí tak rozvoj celého území, které město plánuje kompletně zvelebit.

Město tak bude mít osud hotelu Centrum plně pod kontrolou a zamezí tomu, aby v něm vznikla například sociální ubytovna:

„Důležité je, že budova nebude zbourána, což by bylo velmi neefektivní, a že v ní nevznikne obchod s chudobou. Bývalý hotel Centrum zůstane v majetku městské společnosti a po nezbytných opravách bude také opět sloužit občanům,“ uvedl primátor města Petr Korč.

Město koupilo chátrající hotel Centrum v roce 2018. Původní plány na přestavbu a vybudování ubytování pro seniory se ukázaly kvůli technickým parametrům budovy jako nereálné. Finančně neefektivní se ukázala také varianta zbourání objektu a výstavby domů pro seniory a matky s dětmi, která by vyšla na půl miliardy korun.

Proto město hledalo cestu, jak objekt zachránit. Objevil se zájemce, který nabídl směnu za bytové domy. Vznikla pracovní skupina, která tuto nabídku posuzovala. Se směnou za nemovitý majetek přišel další zájemce.

„Jednání týkající se hotelu Centrum nabrala dynamiku od března letošního roku. Jednali jsme nakonec s několika zájemci, vždy jsme ale stanovili podmínku na zachování budovy tohoto hotelu,“ upřesnil náměstek primátora pro majetek a majetkové účasti Radovan Hořínek.

Nakonec město dostalo celkem šest nabídek investorů na odkoupení nebo směnu hotelu Centrum, včetně nabídky DISTEPu, která byla pro město nejzajímavější a poskytuje mu největší záruky. DISTEP disponuje finančními hotovostními prostředky, které jsou takto ochráněny proti inflaci. Koupě objektu bývalého hotelu společností, která zajišťuje obyvatelům Frýdku-Místku rozvody tepla do domácností, nijak negativně budoucí ceny za tepelné energie neovlivní.

Sdílejte článek