Mariánské Hory a Hulváky
09/10/2019 Jan Smekal

​Děti se vracejí k dřevěným kostkám, v Mariánských Horách pořídili do mateřinek kostkoviště

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky myslí také na své nejmenší obyvatele.

I proto zakoupil do svých mateřských škol infrasauny a tzv. kostkoviště, která se mezi dětmi těší veliké oblibě.

„Máme tři mateřské školy ve čtyřech budovách. Pořídili jsme do nich několik nových prvků. Patří mezi ně i infrasauny se solnými terapiemi, aby děti mohly inhalovat, protože si uvědomujeme, že tady máme horší životní prostředí,“ uvedla Jana Pagáčová, místostarostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

„Děti se saunují jednou či dvakrát týdně po dobu patnácti až dvaceti minut. Mohou si sednout do infrasauny a příjemně se vyhřát. Hraje jim tam relaxační hudba, učitelky jim mohou číst pohádky, vnitřek je příjemně osvětlený,“ pokračovala místostarostka.

Podle starosty Mariánských Hor a Hulvák Patrika Hujduse je výhodou, že infrasauny jsou rehabilitačním zařízením.

„Mechanismus, který je v těchto infrasaunách, se používá také pro děti v inkubátorech, je to zdravotnický výrobek. Navíc je tam ještě solná terapie. Záleží na školkách, jak často je budou využívat, ale mají je přímo v budově. Nejde o sauny, které by se musely vytápět,“ přiblížil Hujdus.

„Infrasaunu vyhřívá infra záření. Děti mají speciální oděv na to, aby jim v sauně nebylo až příliš horko,“ dodal.

Další věc, kterou městský obvod nabídl školkám a ředitelky ji vřele přivítaly, jsou tzv. kostkoviště. „Vypadají jako pískoviště, ale místo písku jsou tam dřevěné kostky různých tvarů. Ředitelky mateřinek totiž říkaly, že si děti čím dál méně hrají s klasickými hračkami, ale znovu se vracejí k obyčejným, dřevěným kostkám, protože to v dětech probuzuje představivost, tvořivost, takže si staví hradby, zámky či domečky,“ řekla Pagáčová s tím, že ke kostkovištím děti dostaly ještě speciální folie na zeď.

„Na bázi suchého zipu mohou přilepovat dřevěné kostky na zeď a tvořit tak různé obrazce, vzory. Kostkoviště přijali velice přívětivě, a to nejen v mateřské škole. Tuto možnost budou mít i děti ve školní družině na našem detašovaném pracovišti,“ nastínila místostarostka.

„Dřevěné hračky jsou výborná věc. Oslovil nás totiž výrobce, jestli bychom něco takového nechtěli. Zajeli jsme se podívat přímo do výrobny do Frýdlantu nad Ostravicí i s ředitelkami, aby to samy viděly a řekly si, jestli takové kostky chtějí nebo ne. Byly nadšené. Hned jsme na místě uvažovali, jaké sady bychom koupili. S výrobcem, který je tady jediný, jsme se tak prakticky hned domluvili,“ poznamenal Patrik Hujdus s tím, že kostky vyrábí lidé, kteří jsou postižení a hledají tak velice těžko uplatnění na trhu práce. „Je to i záslužná činnost, že jsme podpořili chráněnou dílnu,“ doplnil.

Velkých úprav se pak dočkala v průběhu letních prázdnin Mateřská škola Zelená. V tomto období byla zavřená, na zahradě jezdila těžká technika, která tady prováděla terénní práce.

„Vznikly tady nové chodníky, nové hrací prvky. Děti nyní mají k dispozici malé basketbalové koše, pyramidy, lanovky, skluzavky a dokonce i kopec z navezené hlíny, který bude v zimě sloužit pro sáňkování a bobování. Součástí zahrady je také oddychový altán, bylinná zahrada, kde děti poznávají bylinky a učí se je pěstovat. Zahrada je teď jedna z nejkrásnějších,“ zdůraznila Pagáčová.

„V předešlých letech se nám dařilo zhruba jednou ročně rekonstruovat jednu školní zahradu. Tato zahrada na to čekala jako poslední a je dobře, že se to povedlo, protože rodiče jsou nadšení. Na sociálních sítích píšou, že je jim kolikrát líto, že jejich děti už ze školky odešly. A je tam také příliv nových žáků. Rodiče přišli s tím, že tam chtějí umístit své dítě.“

Sdílejte článek