Mariánské Hory a Hulváky
06/01/2020 Jaroslav Baďura

Volný městský byt? Mariánské Hory je budou zveřejňovat na internetu

​Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky změnil zavedenou praxi v pronajímaní obecních bytů.

Zatímco do nynějška se o volných bytech zájemci dozvídali výhradně od pracovníků bytového odboru úřadu, leden 2020 přinesl zásadní změnu.

„Všechny volné byty určené k pronájmu a připravené k předání jsme se rozhodli zveřejňovat na internetových stránkách našeho obvodu. Veřejnost tak uvidí, které byty jsou k dispozici, jak vypadají, ale také jaká je výše nájemného,“ řekl k novince starosta obvodu Patrik Hujdus.

Vedení radnice si od tohoto kroku slibuje zjednodušení přenosu informací z úřadu k občanům, rychlejší obsazování volných bytů a také vetší transparentnost.

„O přidělení obecního bytu a uzavření nájemní smlouvy může požádat každý, kdo je veden v evidenci žadatelů alespoň tři měsíce a splní další podmínky stanovené naší směrnicí. To především znamená, že nesmí dlužit za komunální odpad, nemá jiné nesplněné závazky vůči našemu obvodu a dovršil osmnácti let,“ vysvětlil místostarosta pro bytovou politiku Vladimír Řezáč s tím, že pro každý volný byt určený k pronájmu budou stanoveny dvě prohlídky, jedna v dopoledních a druhá v odpoledních hodinách.

Maximální počet účastníků každé prohlídky mariánskohorští radní stanovili na deset osob. Zájemci o nabízené byty tak mohou kontaktovat bytový odbor a na prohlídku poptávaného bytu se přihlásit.

O přidělení bytu konkrétnímu nájemníkovi ze zájemců, kteří o volný byt po prohlídce projeví zájem, rozhodne následně rada městského obvodu.

„Výše nájemného bude u každého bytu známa předem. Nehodláme ji dražit, protože nechceme zvýhodňovat ty, kteří mají aktuálně k dispozici více finančních prostředků, nebo třeba ve snaze získat byt přecení své finanční možnosti do budoucna. Rozhodovat budeme podle sociální a rodinné situace každého konkrétního žadatele. Jde nám především o to, aby v obecních bytech bydleli slušní lidé, kteří si našich bytů budou vážit a budou dobrými sousedy pro ostatní,“ uzavřel starosta Hujdus.

Sdílejte článek