Mariánské Hory a Hulváky
02/12/2019 Jan Smekal

​Zimoviště pomohou ježkům a drobným živočichům lépe přečkat zimu

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky nemyslí jen na své obyvatele. Na letošní zimu připravil zimoviště pro ježky a drobné živočichy. Pomůže jim tak lépe přečkat nejchladnější období v roce.

„Letos jsme se rozhodli připravit ježkům na zimu zimoviště, kde by mohli přečkat zimu v teple. Proto jsme na vybraných místech sesbírali listí, které s podzimem spadlo ze stromů a vytvořili jsme z něj metr dvacet až metr čtyřicet vysoké kupy listí, které jsme nechali nahrabat na hromadu, aby tam ježci nebo i jiní drobní živočichové mohli přezimovat,“ uvedl Patrik Hujdus, starosta městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky.

„Uprostřed je dřevěná konstrukce z kůlů, na ní jsou naházené větvičky a celé je to přikryté kupou listí tak, aby, když zafouká vítr, se kupa nerozletěla, ale aby držela pohromadě. Zimoviště má asi tři metry čtvereční, na některých místech se zmenšuje, ale chceme vytvořit něco stabilního, co umožní ježkům a drobným živočichům přečkat zimu,“ pokračoval starosta.

S tímto nápadem přišli obyvatelé z Ostravy-Jihu, kteří podobná zimoviště vytvořili už v loňském roce. „My jsme se tímto nápadem nechali inspirovat. Každý z těchto příbytků je opatřený cedulkou s nápisem Tady spí ježci. Je to dělané proto, aby se na nás lidé nezlobili, že jsme neodvezli kupu listí nebo aby tam nepouštěli psy či hromady listí nerozkopávali nebo nerozhazovali. Na cedulku jsme uvedli i jméno autora obrázku ježka, který tam taky je. Nakreslila jej Petra Kulagová,“ řekl Hujdus.

Dvě zimoviště jsou v parku u Rakety, jedno je na sídlišti Vršovců pod kopcem, dvě v sídlišti Fifejdy, a sice u ragbyového hřiště a u školy. Jedno zimoviště je u Ostravské univerzity. „Míst je tedy několik. Jsou na to pozitivní ohlasy, takže když to půjde a bude na to prostor, tak takových míst vytvoříme více,“ předeslal Hujdus.

„Je to sympatický nápad, jak využít napadaného listí a můžeme takto něco udělat pro drobné živočichy před zimou,“ dodal.

Když bude mrznout a napadne sníh, tak uvnitř zimoviště bude ježek izolovaný a nebude mu tam taková zima jako by se toulal po venku nebo zimoval někde jinde. „Ideální bude, když kupky zmrznou a zasypou se sněhem, protože v takovém případě se zpevní,“ vysvětlil starosta.

Vytvoření zimovišť je jedním z mnoha kroků, kterými se Mariánské Hory a Hulváky snaží zlepšovat biodiverzitu. „Všeobecně se snažíme ne všude stříhat trávu úplně na krátko, vysazujeme kvetoucí rostliny. Navíc chceme, aby obvod byl barevnější, veselejší, zelenější. Teď jsme třeba vysadili deset nových listnatých stromů v ulici Zelené a dalších třicet se vysazuje v nedalekém parku, takže obvod myslí na zeleň a životní prostředí,“ uzavřel starosta.

Sdílejte článek