Politika
24/02/2023 ČTK

Dnes se rozhodne. Zůstane hejtman Vondrák v hnutí ANO?

Krajské předsednictvo hnutí ANO Moravskoslezského kraje by se dnes mělo zabývat návrhem na vyloučení hejtmana a poslance Iva Vondráka z hnutí.

Vyloučení Vondráka, který před časem rezignoval na funkci místopředsedy hnutí a v tomto týdnu opustil i poslanecký klub ANO, navrhlo předsednictvo hnutí. Vondrák už dříve ČTK řekl, že páteční jednání krajského předsednictva bude klíčové pro jeho rozhodnutí, zda v ANO zůstane, nebo z něj sám odejde.

V minulých dnech hnutí opustili ostravský primátor Tomáš Macura nebo jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová. Podobně jako Vondrák byli kritiky hnutí a v prezidentské volbě nevolili předsedu ANO Andreje Babiše, ale jeho protikandidáta Petra Pavla. Kritizovali to čelní představitelé hnutí, například první místopředseda ANO Karel Havlíček a místopředsedkyně hnutí a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová.

Vondrák, který je od roku 2016 moravskoslezským hejtmanem, rezignoval 8. února na funkci místopředsedy ANO. Předsednictvo hnutí posléze navrhlo jeho vyloučení z ANO, kterým se ale podle stanov musí zabývat i ostravské oblastní předsednictvo a krajské předsednictvo. Celostátní předsednictvo požadovalo i vyloučení Macury a Bajgarové, kteří ale hnutí opustili dříve, než se o jejich vyloučení začalo jednat. Ostravské předsednictvo se tak v pondělí zabývalo návrhem na vyloučení Vondráka, což potvrdil jeho předseda Richard Vereš. Výsledek jednání nezveřejnil s odkazem na to, že se k situaci bude vyjadřovat ještě krajské předsednictvo. Už dříve Vereš řekl, že stanoviska oblastního i krajského předsednictva nejsou závazná pro republikové předsednictvo, které o vyloučení z hnutí rozhoduje.

Sdílejte článek