Společnost
27/09/2022 Petr Sobol

Dolní Vítkovice chystají Kouzelné narozeniny, v duchu Harryho Pottera i s famfrpálem

Zábavné vzdělávací centrum Svět techniky v ostravských Dolních Vítkovicích bude tento víkend slavit.

Pestrým programem s názvem „Kouzelné narozeniny Světa techniky“ oslaví kulatých deset let od otevření Malého světa techniky U6 a současně už osm let existence Velkého světa techniky, který je na rozdíl od U6 novou stavbou v industriálních kulisách, které díky projektu uznávaného architekta Josefa Pleskota odráží ve své zrcadlové stěně. „Oba Světy techniky nabídnou čáry, hledání magických objektů, pokusy a vědeckou show. Letos jsme oboje oslavy narozenin spojili, takže u nás celé rodiny můžou pobýt klidně půl dne a nebudou se nudit,“ zve ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito.

U6 bude slavit v duchu Harryho Pottera. Chystá školu čar a kouzel v Bradavicích, famfrpál, výrobu kouzelnické hůlky i hledání magických viteálů.

Velký svět techniky bude patřit na vědě založeným trikům a iluzím. Návštěvníci interaktivních expozic si budou moci užít i výrobu čarovného kaleidoskopu nebo působivé světelné pokusy. Další atrakci doplňuje Tomáš Šiřina, výkonný ředitel Dolních Vítkovic: „Budeme měnit vodu ve víno, na což jsem sám opravdu zvědavý.“ Lektoři a animátoři Světa techniky podle něj chystali program několik týdnů a dali si opravdu záležet.

Jak Malý svět techniky U6 tak Velký svět techniky bude po oba víkendové dny přístupný od deseti hodin dopoledne do šesté odpoledne. Návštěvníci, kteří se rozhodnou zajít do obou objektů, dostanou 20% slevu.

Po velkých oslavách se pak na konci října plánují velké obnovy expozic. Takzvanou U-šestku čeká několikaměsíční uzavření, protože po deseti letech dojte k obměně interaktivních prvků expozic a instalaci mnoha novinek. U6 je vlastně původně VI. energetická ústředna historické hutní a strojírenské části někdejších Vítkovických železáren a pochází ze 30. let 20. století. Proměnou do současné podoby prošla v 21. století podle projektu studia Fránek Architects. Od roku 2012 je v ní expozice inspirovaná světem Julese Vernea a mnoha doklady vědecko-technických schopností lidí. Prostor se dvěma původními obřími dmychadly má doslova atmosféru chrámu lidské vynalézavosti.

Velký svět techniky se otevřel v září 2014. Za zmíněnou charakteristickou a nepřehlédnutelnou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Nechybí nadstandardní 3D kino s promítacím plátnem úctyhodných rozměrů, které pravidelně nabízí návštěvníkům možnost sledovat přírodovědné a zeměpisné dokumenty, nebo Divadlo vědy pro science show.

„Projekt Světa techniky vyrostl na základech průmyslové historie. Už léta baví a vzdělává návštěvníky všech generací nejen z regionu, ale i z celé naší republiky a zahraničí. Věřím, že by na nás za to byli naši předkové pyšní,“ shrnula narozeninovou náladu ředitelka Světa techniky Bonito.

Den před oslavami narozenin Světa techniky proběhne v Dolních Vítkovicích oblíbená celorepubliková Noc vědců. Letos s podtitulem „Všemi smysly“. Svět techniky v Dolních Vítkovicích nabídne 30. 9. komentované prohlídky expozice „Žít normálně“ a workshopy „Nech to plavat!“ Vstup je zdarma, ale je třeba se předem registrovat.

Sdílejte článek