Byznys
25/10/2017 ČTK

Dr. Oetker vyráběl kopii Marlenky. Musel ji stáhnout z trhu a zaplatit pokutu

Společnost Marlenka, která ve Frýdku-Místku vyrábí medové dorty, vyhrála právní spor se světovým potravinářským koncernem Dr. Oetker, jenž v Turecku prodával pod značkou Marlenka dorty v prášku.

Marlenka zhruba po roce dosáhla tento měsíc toho, že Dr. Oetker všechny výrobky z obchodů stáhl a zároveň zaplatil pokutu.

Společnost Marlenka International vyrábí medovník podle rodinného arménského receptu. Zakladatel a majitel firmy Gevorg Avetisjan řekl listu, že na prodej dortů Marlenka v prášku pod značkou Dr. Oetker ho koncem loňského roku upozornili turečtí partneři.

Řekl, že mu bylo hned jasné, že jde o kopii jeho výrobku, protože svůj dort nazval zdrobnělinou jména své matky a také dcery Marlen a v arménštině toto slovo nic neznamená.

Právníci, které si Marlenka najala, následně poslali turecké pobočce Dr. Oetkera výzvu k zastavení výroby a stažení výrobků z trhu.

Po měsících jednání, které podle Avetisjana protistrana zdržovala a protahovala, podepsaly 13. října obě firmy dohodu, ve které Dr. Oetker potvrdil, že zastavuje všechny produkty se značkou Marlenka a do budoucna je nebude vyrábět. Odškodné, které Dr. Oetker zaplatil, je podle HN zhruba 500.000 korun.

Společnost Marlenka je na trhu od roku 2003. Ročně vyrobí přes dva miliony dortů, které prodává zhruba v 50 zemích. Avetisjan se už se stal moravskoslezským Podnikatelem roku a jeho firma získala v Moravskoslezském kraji titul Firma roku.

Dr. Oetker patří mezi největší německé rodinné koncerny, zahrnuje zhruba 400 firem a zaměstnává přes 30.000 lidí. Firma sídlící v Bielefeldu má v Česku továrnu na suché směsi v Kladně s 250 zaměstnanci.

Sdílejte článek