Společnost
08/10/2021 Petr Sobol

Důvěřiví senioři chtěli nakoupit bitcoiny. Přišli o více než půl milionu korun

Bitcoiny chtějí nakupovat i lidé, kteří toho o této měně moc neví. Proto k jejich nákupu využívají pomoc různých neověřených společností a osob, které si vyhlédnou v inzerátech na internetu. Jenže tam číhají podvodníci.

Důvěřiví senioři přes telefonickou komunikaci poskytnou veškeré požadované informace včetně čísel k bankovním účtům. Taky zpřístupní svůj soukromý počítač vzdáleným přístupem, a podvodníci tak mají přístup ke všem osobním informacím.

„Tyto případy evidujeme také na Frýdecko-Místecku. Jeden z poškozených zareagoval na inzerát společnosti, která nabízela pomoc při koupi kryptoměn. S pracovníkem oslovené společnosti se telefonicky domluvili na zřízení účtu, potřebného pro samotné obchodování. Od té doby poškozený udělal vše, co po něm bylo požadováno, řekla policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Senior zpřístupnil svůj osobní počítač, poskytl číslo své platební karty a převodem ze svého účtu zaplatil požadovanou částku 200 euro. „Po poškozeném požadovali ofocený občanský průkaz a jakoukoliv uhrazenou fakturu na jeho jméno. I toto poškozený a důvěřivý důchodce poskytl. Potřebné doklady si dokonce z počítače sami stáhli, a to díky vzdálenému přístupu. V tomto případě bylo z účtu poškozeného odčerpáno skoro 160 tisíc korun,“ dodala Bělunková.

Stejným způsobem přišel o své úspory také druhý podvedený senior, jemuž oslovená společnost po získání veškerých osobních údajů odčerpala z jeho účtů více než 400 tisíc korun.

Sdílejte článek