Společnost
24/09/2021 Petr Sobol

Velký bitcoinový podvod. Nenaletěli jste taky?

Scénář je pokaždé stejný - dva telefonáty neznámých. Jeden se představuje jako pracovník banky a druhý jako policista.

V tomto týdnu policisté hospodářské kriminality Územního odboru Karviná začali prověřovat podvod, který se týká nákupu virtuální měny. Celá událost začala telefonátem pětatřicetiletému muži. jemuž se volající představil jako pracovník banky. „Rozhovor vedl tak, že u poškozeného vzbudil obavu o své finanční prostředky. Druhý telefonát byl tak věrohodný, že poškozený udělal vše, co mu řekli. Druhý volající se představil jako policista," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková, která jedním dechem dodala: „U těchto případů je modus operandi stejný, tedy dva telefonáty neznámých. Jeden se představuje jako pracovník banky a druhý jako policista."

Na telefon nejprve zavolá člověk, který se představí jako bankéř s informací, že dochází k narušení bankovního účtu, tedy, že v bance evidují pokus o manipulování s uloženými financemi. Neznámý ihned nabídne řešení, jak tomuto zabránit. „A to výběrem peněz a investování do nákupu Bitcoinů. Ještě doporučí neprodleně uzavřít úvěr na dálku a poskytnuté peníze také vybrat. Volající tento hovor ukončí s informací, že k ověření situace bude volat policie. Telefonát musí vypadat velmi věrohodně," říká Viačková.

Zakrátko volá další člověk, který se představí jako policista zabývající se touto problematikou a potvrdí předcházející hovor. I on doporučuje celý účet vybrat a nakoupit virtuální měnu.

„Neznámý z našeho případu poškozeného také přesvědčil, a ten ihned zažádal o poskytnutí financí ve výši několika stovek tisíc. Nato volal druhý neznámý, který už se představil jako policista kybernetické kriminality. Poškozenému potvrdil možný pokus manipulace na jeho účtu a ihned ho instruoval, co dělat. Tedy že má všechny peníze z účtu okamžitě vyzvednout a vložit do samoobslužného automatu určeného výhradně pro nákup virtuální měny Bitcoin, a další peníze poslat do virtuální peněženky," uvedla Viačková.

Sdílejte článek