Komentáře
05/08/2024 Ilona Rozehnalová

Důvěrnosti Ilony Rozehnalové. Fénix, který povstal z popela

Grafika: Magazín PATRIOT

„Jen to, kluci, nezbořte!“ Tak glosovali účastníci happeningu Za živé centrum Ostravy slepce v podání herců Bílého divadla, bušící na zamčené dveře tehdy zchátralé Ostravice-Textilie.

Průvod s uměleckými vstupy ukazoval v roce 2015 nefunkční a problematická místa v historickém jádru města, ke kterým patřil i tento legendární obchodní dům, jenž byl v té době jednou z největších jizev centra. Následně se průvod odebral na přilehlé, v té době ušlapané a nevzhledné náměstí Dr. Edvarda Beneše, sloužící pouze jako průchozí místo, kde mezitím díky papírovým maketám účastníků happeningu vyrostl pomyslný chodník, záhonky nebo lavičky.

Devět let poté na náměstí vidíme první a zcela zásadní „vlaštovku“, která této po mnoho let zdevastované lokalitě přináší velmi důležitý impuls – opravenou Ostravici-Textilii, jejíž dveře se letos v červnu otevírají veřejnosti. To, v co řada lidí ještě nedávno nedoufala, se jejím znovuotevřením stává skutečností i splněným snem.

Minulost domu, jenž je pro Ostravany opravdovou srdcovkou, byla v posledním čtvrtstoletí velmi dramatická – nechyběla nelegální oprava následovaná havárií a uzavřením objektu, laxní přístup původních majitelů i tehdejšího úřadu, pocit beznaděje, ze kterého vznikla petice občanů, protesty, stížnosti, hrozba demolice, vize vystavění nákupního centra, snaha zrušit památkovou ochranu, spor s developerem i hrozby soudem.

V roce 2014 ale přišel zásadní zvrat, kdy Ostravici-Textilii převzal podnikatel Daniel Zeman. Ten dům zajistil proti chátrání a v roce 2022 se spolu se svými kolegy a architektem Martinem Náhlovským pustil do náročné opravy, čímž dal stavbě v posledním tažení novou šanci. Uvažování o budoucnosti domu provázelo i přemýšlení o celém náměstí – přibyly na něm guerillové lavičky, květináče a naučné cedule. Po městem vyhraném sporu s předchozím majitelem objektu a náměstí, který na několik let zmrazil možnost oficiální úpravy lokality, se začalo hovořit o tom, zda má být plocha, kde kdysi stával Německý dům, zastavěna, a nebo se z ní má stát plnohodnotné náměstí. Na toto téma se konaly tři plánovací dílny, město od roku 2015 uspořádalo několik setkání s majiteli objektů, památkáři i odborníky, kde se diskutovalo o tom, jak by mohla do budoucna celá plocha a její okolí fungovat. V roce 2021 magistrát spolu s MAPPOU vypsal na náměstí architektonickou soutěž, díky čemuž bychom se v blízké budoucnosti měli dočkat i jeho rekonstrukce.

Ostravica-Textilia vstala letos v červnu z popela jako bájný fénix. Bílá fasáda září do dálky a ukazuje, že společná energie a zejména odhodlaný majitel dokážou zázraky. Je potřeba ocenit, že stavebník si nezvolil nejjednodušší cestu, ale vycházel při renovaci domu z dochovaných torz a dobových fotografií. Budova díky tomu získala fasádu, která vzhledem připomíná zlatou éru objektu v období 30. let minulého století. Podařilo se zachovat většinu kachliček tvořících fasádu a doplnit je novými, což byl náročný řemeslný úkol, stejně jako obnova legendárního schodiště či světlíku.

Vynikající zprávou také je, že kromě dvou částí Ostravice-Textilie, jež opravil Daniel Zeman a které budou sloužit jako kreativní centrum, takzvaný Boutique Bussines Inkubátor Ostravica, by se v příštím roce měla zrealizovat rekonstrukce náměstí z dílny architektů Materny, Miky a kol. a následně by se měla opravy dočkat i třetí část Ostravice-Textilie, bývalá banka z dílny architekta Wunibalda Deiningera. Ta má rovněž nového majitele, jenž zde plánuje hotel, případně byty.

Po čtvrtstoletí chátrání a nejistoty, co dál s tímto cenným územím, nás nyní evidentně čekají roky radosti z opraveného kusu města, vstupní brány do centra a místa, které pro Ostravany bylo, je a naštěstí ještě dlouho bude ostravskou ikonou.

Autorka je majitelkou Antikvariátu a klubu Fiducia

Sdílejte článek