Sport
19/09/2023 Petr Sobol

Emil a Dana Zátopkovi: Láska, která vydržela 52 let. Proč neměli děti?

Profimedia.cz

​Legendární sportovní manželský pár Emil a Dana Zátopkovi by dnes oslavil 101. narozeniny. Narodili ve stejný rok a den, oba navíc pocházeli z Moravskoslezského kraje. A na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 společně vybojovali čtyři zlaté medaile. K úplnému štěstí jim chybělo jediné.

Fenomenální běžec Emil Zátopek pocházel z Kopřivnice. Dana - za svobodna Ingrová - se narodila ve Fryštátě (dnešní Karviná), odkud se v šesti letech přestěhovala s rodinou do Vacenovic.

V roce 1949 se stala v dresu týmu Slovácké Slavie mistryní Československa v házené. Už v té době ale také házela oštěpem a v roce 1948 startovala na olympiádě v Londýně, kde skončila sedmá.

V říjnu stejného roku si vzala Zátopka. Dohromady je přitom svedla náhoda, konkrétně funkcionáři, kteří ji poslali Emilovi pogratulovat. „Řekli mi, abych předtím v jeho šatně zaklepala, kdyby byl náhodou v trenýrkách. Tak jsem šla, zaklepala, podala mu ruku a řekla, že mu blahopřeju. Asi dva týdny nato jsme jeli v jednom autobusu na závody do Bratislavy, a to už jsem pozorovala, že Emil pořád manévruje, aby seděl vedle mě. A když jsme jeli zpátky, už vedle mě seděl,“ citoval Danu web Prima Ženy.

Dana Zátopková: Zamilovala jsem se hned!

Oba si byli souzení. „Věděli jsme, že to je ono. To, co oba hledáme. Samozřejmě, že jistý si člověk nemůže být asi nikdy, ale tohle bylo něco víc. Seznámili jsme se v květnu a v říjnu jsme se brali. Bývali bychom se vzali i dřív, ale nešlo to kvůli závodům. Zamilovala jsem se hned,“ přiznala Dana.

Zátopkovi spolu byli dlouhých 52 let. Společně si náramně rozuměli a skvěle se doplňovali. „Já jsem z jižní Moravy a tam platí, že doma vládne ženská, jenže on mi do všeho kecal. Dokonce i do vaření,“ svěřila se Dana Zátopková.

V roce 1952 odjeli reprezentovat na olympiádu do Helsinek. Emil, který už měl ve sbírce zlato a stříbro z Londýna, na severu Evropy zářil a vyhrál běhy na pět i deset kilometrů. Vůbec poprvé se postavil na start maratónské trati, na které přidal další zlato. „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton,“ říkával.

Ve stejný den, kdy Zátopek vyhrál závod na pět kilometrů, jeho žena ovládla soutěž oštěpařek. „On odcházel od vyhlášení vítězů, tak jsem řekla: Tak, a teď mi tu medaili půjčíš pro štěstí. Emil mi ji dal a já šla závodit. No a hned prvním hodem jsem hodila olympijský rekord. To bylo přes 50 metrů a tím jsem i vyhrála,“ prozradila pro Radiožurnál. O osm let později pak přidala ještě olympijské stříbro v Římě.

Zátopkovi neměli děti

Jediné, co jim chybělo k dokonalému štěstí, byly vlastní děti. „Byla jsem nešťastná, když jsem zjistila, že nemohu mít děti a že běhám po doktorech marně,“ přiznala Zátopková. Díky svému muži ale velké trápení překonala. „Utěšoval mě a říkal: Proč se trápíš? Myslíš, že když my nebudeme mít děti, tak lidstvo vymře? Hustil to do mě tak dlouho, až mně to přestalo vadit,“ prozradila.

Zátopek zemřel na podzim roku 2001. Trápily jej vleklé zdravotní problémy. Na konci října byl převezen do nemocnice s mozkovou příhodou a 21. listopadu v osmasedmdesáti letech vydechl naposledy.

Dana svého muže přežila o více než devatenáct let. Část jeho popela si pak přesypala do malovaného džbánku, který měla neustále u sebe doma. Kdykoliv k ní přišli na návštěvu přátelé, tak dala džbánek na stůl, aby si se Zátopkem mohli ťuknout. Do sportovního nebe odešla za Emilem v roce 2020 ve svých 97 letech.

Sdílejte článek