Byznys
07/10/2016 ČTK

Fakultní nemocnice Ostrava postaví parkovací dům za 150 milionů

Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) chystá v příštím roce investice za 750 milionů korun. Po roce 2009, kdy nemocnice proinvestovala zhruba miliardu korun, to bude největší částka za poslední roky.

K nejvýznamnějším investicím bude patřit výstavba parkovacího domu, dostavba pavilonu psychiatrie a také první etapa rekonstrukce centrálních operačních sálů, řekl ředitel FNO David Feltl.

Parkovací dům za zhruba 150 milionů korun by měl zlepšit podmínky parkování v areálu nemocnice, dokončen by mohl být v roce 2018. „Situace s parkováním je kritická. V současné době jsou auta, která parkují v nemocnici, z 80 procent zaměstnanců a z 20 procenta pacientů,“ uvedl Feltl.

Nový parkovací dům s 500 až 600 místy v zadní části nemocnice by měl sloužit právě zaměstnancům tak, aby se v areálu nemocnice uvolnila místa pro pacienty. „Zaměstnanci by ani nevjížděli do nemocnice, ale vjížděli by rovnou do parkovacího domu,“ vysvětlil Feltl. Nemocnice počítá s tím, že výstavbu bude financovat z vlastních zdrojů.

Dostavba pavilonu psychiatrie by měla stát zhruba 200 milionů korun. Nemocnice předpokládá, že náklady pokryje s pomocí dotací, ať už evropských či státních. Současná psychiatrie má 25 lůžek, po dostavbě by se jejich počet měl zvýšit na 60.

„Trendem je z těch obřích léčeben přesunout pacienty nejdříve do nemocnic a pak do center duševního zdraví a podobně. Máme psychiatrii malou a na region, který tady je, naprosto legrační a nesmyslně nedostatečnou,“ uvedl ředitel.

Nemocnice chce v příštím roce začít také s rekonstrukcí části centrálních operačních sálů, kterých má 16, jsou z roku 1993, a už tak neodpovídají potřebám nemocnice.

„To je nejtěžší úkol z těch tří, protože operační sály jsou srdcem každé nemocnice. Tuto věc budeme extrémně pečlivě plánovat. Zatím děláme projekt včetně řešení na různé etapy, aby nemocnice nebyla paralyzovaná,“ podotkl Feltl. Výstavbu chce nemocnice hradit z vlastních prostředků i s pomocí státní dotace.

V letech 2015 a 2016 nemocnice proinvestovala či aktuálně dokončuje projekty za více než miliardu korun. V roce 2015 mířilo na investice téměř 606 milionů korun, letos více než 482 milionů korun.

V současné době se v ní dokončuje nové pracoviště PET/CT za 100 milionů korun, které bude hotovo v březnu 2017, dostavuje se rovněž pavilon péče o matku a dítě za 130 milionů korun, který bude hotový o prázdninách, renovována je rovněž vnitřní část objektu plicní kliniky.

Investice za 130 milionů korun má být hotova v květnu, stejně jako rekonstrukce ambulancí traumatologického centra za 8,5 milionu korun. Už v dubnu by pak měla být hotova modernizace vstupního pavilonu nemocnice za 35 milionů korun.

Sdílejte článek