Cestování
16/09/2020 Petr Broulík

​Film Boys 1970 připomíná půlstoletí od horolezecké tragédie pod Huascaránem

Boys 1970 aneb Vteřiny věčnosti. Tak se jmenuje dokument o loňském výstupu našeho momentálně nejlepšího horolezce Marka Holečka a jeho parťáka Radoslava Groha na 6 360 metrů vysoký Huandoy Norte v Peru.

Úspěšní horolezci svůj výstup věnovali čtrnácti tragicky zesnulým kamarádům z roku 1970, kteří zahynuli pod kamennou lavinou při největší přírodní katastrofě v novodobých dějinách Latinské Ameriky.

Pro řadu českých i slovenských horolezců je ta událost smutným mementem. Poslední květnový den roku 1970 se kvůli zemětřesení v peruánském pohoří Cordillera Blanca odtrhla značná část severní části šestitisícovky Huascarán Norte.

Ta v podobě laviny ledu a kamení pohřbila v základním táboře všechny členy české Expedice Peru 1970.

Příběh Husascaránu připomíná cesta vytyčená dnešními horolezci

„Tento příběh však žije dál. V srpnu loňského roku Marek Holeček a Radoslav Groh vytyčili novou linii na sousední 6 360 metrů vysoký Huandoy Norte. Pojmenovali ji Boys 1970 a věnovali ji právě před půl stoletím zahynulým kolegům a jejich rodinám. A první výstup po této trase dlouhé 1 200 metrů zachytil režisér a kameraman Tomáš Galásek,“ představuje snímek Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti Marek Hýža z nadačního fondu Historie dobrodružství, který se snaží mladým připomínat velké cestovatele naší nedávné historie a jejich příběhy.

Ostatně právě Marek Hýža byl i dramaturgem téměř dvacet let starého dokumentu o výpravě Expedice Peru 1970 pro televizní cyklus Osudové okamžiky.

Na premiéru dokumentu a besedu s horolezci Markem Holečkem a Radoslavem Grohem lze přijít do Centra PANT v pondělí 21. září v 19 hodin. „Film je promítán jako na jednom z prvních míst v České republice,“ upozorňuje a láká za tvůrce a organizátory Marek Hýža.

Nejzkušenější muž expedice se zabil už dříve pádem do vodopádu

Smrt čtrnácti československých horolezců, mezi nimiž byl i známý fotograf Vilém Heckel, je jednou z největších tragédií v historii československého a českého horolezectví.

Tito odvážlivci zahynuli ve svém táboře. Zemětřesení o síle 7,8 stupňů Richterovy stupnice strhlo na svahu Huascaránu ohromnou lavinu o šíři dva kilometry a hloubce sesutí dva a půl kilometru.

Tábor československých horolezců stál bohužel lavině přímo v cestě. Lavina utržená z vrcholku nejvyšší hory Bílých Kordiliér celý základní tábor se všemi členy expedice nemilosrdně smetla.

Jako patnáctá oběť této Expedice Peru 1970 zahynul už před tímto zemětřesením patnáctý člen výpravy Ivan Bortel. Ten 18. května 1970 při zpáteční cestě z předsunutého tábora, při překračování potoka, spadl do vodopádu do hloubky asi 30 metrů. Byl na místě mrtev. Bez něj expedice přesunula své zájmy na výstup na Huascarán. Ivan Bortel byl přitom nejzkušenějším horolezcem výpravy.

Expedici někdo ukradl na začátku potraviny a oblečení

Smůla a nesnáze provázely expedici od začátku. Když po dlouhém čekání připlul 3. května do Limy parník Hornbelt, horolezci zjistili, že z nákladu 65 beden o celkové hmotnosti čtyř tun jim někdo ukradl čtyři metráky oblečení a potravin.

Expedice Peru 70 byla náhradou za původně plánovanou cestu československých horolezců na Aljašku, kterou přituhující komunistický režim v roce 1969 zakázal z politických důvodů. Někteří původně vybraní členové expedice nesměli (ke svému štěstí) odjet ani na cestu do Peru.

Neblahý horolezecký primát – zahynuli do jednoho muže

Československá expedice Peru 1970 tak získala tragický světový primát - poprvé v dějinách horolezectví zahynula celá expedice do jednoho muže.

Byli to Arnošt Černík (44), Milan Černý (26), Vilém Heckel (52), Jiří Jech (38), Valerián Karoušek (41), Jaroslav Krecbach (24), Miloš Matras (37), Ladislav Majsner (34), Milan Náhlovský (26), Bohumil Nejedlo (38), Zdeněk Novotný (32), Jiří Rasl (34), Svatopluk Ulvr (32) a Václav Urban (35). Od této tragické události uplynulo právě letos 31. května rovných padesát let.

Dokument z cyklu Osudové okamžiky je možno zhlédnout zde. https://www.youtube.com/…qKY

Sdílejte článek