Společnost
24/09/2023 Petr Broulík

FOTO: Historické vlaky táhly, Den železnice v Bohumíně navštívily tisíce lidí

Václav Menšík

Přestože celou sobotu krápalo a místy i pršelo, řadu fanoušků železnice nepříznivé počasí nezviklalo. Obdivovatelé vlaků, vagonů, lokálek a silných lokomotiv všeho druhu zaplnili železniční stanici v Bohumíně včetně její točny a depa. Odehrál se tu totiž velkolepý Národní den železnice.

A bylo se na co koukat. Peróny a nástupišti bohumínského nádraží projížděly, nebo tu i nějaký čas postály, zvláštní vlaky, v podobě historických už nepoužívaných souprav nebo celých seskupení dřevěných vagonů. Táhly je lokomotivy, kterým železničáři přezdívají například Banán, Papouškek, Rosnička, Bobina, Zamračená, tedy pro některé Bardotka, Brejlovec, Pershing nebo Sergej.

Další krásné historické lokomotivy mohli návštěvníci vidět v depu. Například Věžák, tedy nejstarší historický kus v Bohumíně z roku 1931, ale taky Hurvínka, Čmeláka, Orchestriona, Žehličku či Šlechtičnu. Asi největší ohlas však nakonec sklidila největší česká parní lokomotiva Šlechtična z Plzně, která při předvádění na točně efektně pískala a nadšeně se zdravila s jinou historickou kamarádkou projíždějící stanicí, parní lokomotivou z východoslovenského Popradu.

Tisíce lidí

Krásky, které byly v Bohumíně k vidění, už na kolejích dávno vystřídaly nové moderní soupravy. Také ty se na bohumínském Národním dnu železnice návštěvníkům představily. Celou velkolepou oslavu železnice, při níž zahrál v centru města například i Janek Ledecký, zakončila po setmění noční světelná show, kterou doprovodil živý orchestr.

Sobotní akci v Bohumíně navštívilo téměř šesti tisíc lidí.

Sdílejte článek