Cestování
30/11/2023 Admin PATRIOT

Grónsko, Omán i Himaláje. Objevte TOP cestovatelské zážitky pro rok 2024

Foto: se souhlasem Radynacestu.cz

Cestování = zážitky. Souhlasíte? Zajeďte si pro novou kapitolu vaší knihy života, která bude obsahovat dobrodružství, splněné sny i poznání. U CK Radynacestu.cz, zájezdů pro cestovatele, si vyberete.

Miroslav Horníček kdysi řekl: „Zážitky se nedají sčítat, zážitek nemá délku a šířku. Má – anebo nemá – jen hloubku.“ Není proto důležité odškrtávat ze seznamu přání jednu destinaci za druhou, ale vybírat ty, kde vás čekají skutečné zážitky. A jaké to podle průvodců Radynacestu.cz jsou?

1. Grónsko: porozumět pravé kráse ledovcového fjordu

Vydejte se prozkoumat ledovcový fjord z vodní hladiny, abyste si odnesli ten nejcennější zážitek. Bez ohledu na počasí je pohled na okolní masivní ledové kry úchvatný. Za slunečného počasí se paprsky odráží od krystalů, ale modrá barva ledových ker naopak vynikne nejvíce, když je oblačno. Během výletu lodí se navíc dozvíte spoustu informací o ledu a jeho významu pro okolní prostředí.

2. Omán: Ochutnat a nakoupit místní skvosty

Zastavte se na plantážích, kde uvidíte banány, papáje nebo kokosy. No a u místních stánků můžete sklizeň tropického ovoce rovnou ochutnat. Zamiřte také na trh Al Haffa Souk, kde budete mít možnost nakoupit tradiční suvenýry. Dominují jim ty z kadilovníku, stromu, kterému se v Ománu nebývale daří, tedy oleje, parfémy či vonné esence, ale chybu neuděláte ani s šátky z kašmíru.

3. Gran Canaria: Proběhnout se po dunách

Přímořské letovisko Maspalomas má jednu velikou zvláštnost. Duny. Při představě, že si tu uděláte procházku po 418 hektarech saharského písku, máte pocit, že vám patří svět. Celá oblast je přitom přírodní rezervací. Po levé straně je ohraničená pláží Playa del Inglés, po pravé straně pak majákem.

4. Bosna a Hercegovina: Proplétat se údolím pyramid

Údolí pyramid se skládá dohromady z pěti objektů, které nesou poetické názvy Slunce, Měsíce, Draka, Lásky a Matky země. Patří k nim i podzemní labyrint Ravne. Udělejte si dostatek času, abyste jej mohli pořádně prozkoumat a projít se sítí tunelů a komnat. Pobyt v nich má díky koncentraci negativních iontů blahodárné a léčebné účinky.

5. Uzbekistán: Přespat v jurtách pod nebem plným hvězd

Zažijte skutečné dobrodružství a užijte si noc v jurtovém kempu. Večeři si s místními připravíte přímo na ohni, a pak si už jen můžete něco přát, když bude padat první hvězda. Vidět jsou jich tu tisíce! Naopak východ slunce už můžete trávit u Aralského jezera, které je dnes téměř minulostí.

6. Egypt: Proletět se balonem nad Údolím králů

Poznejte Egypt z výšky a užijte si výhledy na slavné Údolí králů. To je rozděleno na dvě části, a to na Západní údolí, kde najdete čtyři hrobky, z nichž dvě jsou královské a patří faraonům Amenhotepovi II. a Ajemu. Ve Východním údolí se nachází zbylých 61 hrobek, přičemž poslední dvě byly objeveny až v roce 2008.

7. SAE: Obdivovat místní architekturu

Palác prezidenta šejka Zayeda v Abu Dhabi je jedním z největších lákadel Emirátů. Celý komplex je zdoben kopulemi, svěžími zahradami, zlacenými nádvořími, marockými mozaikami a nádhernými lustry. Interiéry i exteriér jsou zdobeny bílou, žlutou a modrou barvou. Každá z nich představuje část zdejší krajiny. Béžové odstíny značí písky, bílá je óda na čistotu a modrá obloha a moře.

8. Zanzibar: Navštívit kolonii želv obřích

Vypravte se na tajemný Prison Island, svahilsky Changuu. Stavba, která se zde nachází, nikdy nebyla věznicí, jak odkazuje anglický název ostrova, ale sloužila jako překladiště otroků. Po zrušení otroctví budova fungovala jako karanténní místo během epidemie žluté horečky. Hlavním lákadlem na ostrově je unikátní kolonie želv obřích.

9. Kuba: Tančit na živou kubánskou hudbu

Užijte si pravý kubánský večer a navštivte tradiční kabaret Parisien v hotelu Nacional. Hotel byl postaven v novoklasicistním a art deco stylu a nachází se jen kousek od třídy La Rampa. Význačná havanská budova se pyšní bohatou minulostí, kterou připomínají destičky umístěné v pokojích slavných osobností, které zde v minulosti pobývaly.

10. Himaláje: hora, která popírá gravitaci

Navštivte údolí Sonamarg, které leží v blízkosti hranice s Pákistánem, asi 120 km vzdušnou čarou od slavné osmitisícovky K2. Uvidíte nejchladnější obydlené místo na světě či záhadnou magnetickou horu, kde si s vámi pohraje gravitace… Díky silnému magnetickému poli tady totiž panuje zvláštní úkaz – auta jsou schopná na neutrál vyjet do kopce!

Sdílejte článek