Společnost
09/02/2024 Petr Broulík

Hledání jednorožce! Studentka z Ostravy navrhla karty pro deskovou hru

Svůj první velký profi úspěch má za sebou Klára Svačinová, osmnáctiletá studentka Střední školy uměleckých řemesel v Ostravě-Zábřehu.

Mladá designérka, která si zvolila uměleckou přezdívku Kelly, vyhrála soutěž velkého vydavatelství deskových her Mindok a navrhla nový design karet pro dobrodružnou deskovou hru Hledání jednorožce. Hru s Klárčinými postavami společnost vydá v dubnu letošního roku.

„Vtiskla jsem původní hře svůj výtvarný styl. Jednorožec, kačenka i další postavy hry jsem ztvárnila podle sebe,“ říká Klára Svačinová v počítačové učebně plné grafických počítačů. Na jednom je pět základních karet hry, které mladá studentka designu vytvořila v loňském roce, a kterou si nakonec vydavatel hry vybral mezi soutěžícími. Soutěžily dvě třídy zábřežské střední školy uměleckých řemesel, do finále se probojovali tři finalisté a Klára mezi spolužáky zvítězila.

Špionem ve hře je liška, hře dominuje postava kachničky

Ve hře Hledání jednorožce vítězí ten, který nasbírá karty s co nejmenším počtem bodů. „U mnohých karetních her jde o to nasbírat co nejvíce bodů. U Hledání jednorožce je to přesně naopak. Hra spočívá hodně v mystifikaci protivníka a pointou hry je najít jednorožce Kaba,“ vysvětluje Kelly.

Karet je ve hře třináct včetně „nulté“ karty jednorožce. Klára Svačinová pro hru především vymyslela novou postavu kachničky, která také v různých velikostech dominuje zadní straně hry.

Ve hře jsou karty „Kšeft“, které umožňují vyměňování karet, nebo karty „Špion“, které umožňují se podívat na karty protivníka. „Po kartu špiona jsem zvolila postavu lišky, protože je to mazaný vypočítavý tvor a je to šelma. A protože už jsem v návrzích karet měla hodně zvířat z říše divokých zvířat, tak jsem jako hlavního hrdinu hry vybrala postavu kačenky. Mám totiž tyto zástupce ptačí říše ráda a byla jsem si jista, že se budou stoprocentně líbit. A kupodivu se právě Mindoku tato postava hodně líbila a byl to prý i jeden z hlavních důvodů, proč si vybrali právě moje karty. A použili ji i na zadní stranu karty,“ usmívá se Klára, která si říká Kelly.

Panenek se v dětství zbavila, má ráda fantasy a sci-fi

Úspěšná studentka sama ráda deskové hry hraje, mezi její oblíbené hry patří „středověké“ Carcassone nebo fantasy hra Fantastická zvířata a kde je najít, které často hraje s rodiči a blízkými. „Když jsem soutěž vyhrála, měla jsem možnost si vybrat tři stolní hry od firmy Mindok. Tak jsem sáhla po sci-fi a fantasy hrách Střet civilizací, Nemesis: Lockdown a Obleva,“ říká fanynka deskových, ale i počítačových her. „Počítačové hry jsou totiž na rozdíl od deskových živější a nabízí více vizuální fantazie a vizuálních prožitků,“ míní Klára Svačinová.

Jako mnohým příslušníkům mladé, ale i starších generací, se jí líbí produkce společnosti Marvel, která produkuje filmy, seriály a comicsy. Hraje ráda i počítačové hry v žánru fantasy a sci-fi. Ostatně ještě v dětském věku se Klára Svačinová zbavila všech panenek. „Protože jsem z nich měla strach,“ směje se úspěšná mladá designérka.

Kelly pracuje s grafickým tabletem, ale tužku nezavrhla

Od dětství si však naopak hodně ráda kreslila, což ji také trochu předurčilo pro budoucnost. „To mne bavilo nejvíce. Nikdy jsem moc nepotřebovala hračky, spíše jsem potřebovala pořád něco kreslit,“ říká Klára Svačinová, která sice díky studiu grafického designu vyměnila papír a tužku za počítačovou obrazovku a grafické programy, ale občas si stále něco tradičně namaluje.

„V něčem jsou sice grafické programy složitější než malba, v něčem je ale lepší. Počítač umožňuje třeba rychlé kopie výtvoru, dokáže vybírat malbu a barvu, dát potřebnou podobu práci. V něčem je to určitě lepší. Doma mám i grafický tablet, na kterém kreslím ručně perem, což dnes preferuji více než klasický papír. Protože když třeba někdo chce, abych mu nakreslila obrázek, můžu mu ho hned poslat, ale zároveň ho mám i pro sebe,“ říká Klára Svačinová.

Hra s Klářinými postavičkami vyjde v dubnu

Mladá designérka zatím obor grafického designu studuje, ráda by však v něm dosáhla dalších případných úspěchů. Práce pro předního vydavatele hry byla vlastně první skutečnou zakázkou studentky soukromé Střední školy uměleckých řemesel v Ostravě Zábřehu. Vydavatelství už nové hře věnovalo několik příspěvků na sociálních sítích.

„Když mi obchodní zástupce vydavatelství Mindok předával cenu, tak řekl, že doufá, že v budoucnu se budu účastnit více takových jejich projektů,“ říká mladá grafická designérka, která si myslí, že člověk je ve své podstatě hravý tvor. „Hledání jednorožce je hra při všechny od šesti let. Mohou ji hrát děti mezi sebou i s rodiči. Já také už nejsem dítě, ale těším se, až si tu hru s mými kartami zahraju,“ říká Klára.

Hra Hledání jednorožce se v současnosti tiskne a její vydání oznámí firma Mindok zřejmě na duben. Klára Svačinová se na kampani k vydání hry bude také trochu podílet. Na výtisky hry s jejím designem se může těšit její rodina, kamarádi a přátelé. Stejně jako všichni hraví příznivci karetních her.

Sdílejte článek