Politika
03/06/2022 ČTK

Hnutí Ostravak povede do podzimních komunálních voleb znovu Lukáš Semerák

Hnutí, které se v minulosti podílelo na vedení města, ale po posledních volbách po koaličním vyjednávání skončilo v opozici, by chtělo získat minimálně deset mandátů, nyní má sedm zastupitelů, řekl novinářům Semerák.

Ostravské zastupitelstvo má 55 členů, hnutí bude kandidovat samostatně, přestože mělo nabídky na spolupráci od některých dalších subjektů. Sestavit chce plnou kandidátku. "Chceme zůstat autentičtí, nechceme si tu autenticitu a svoje názory ředit," uvedl Semerák.

Kandidátky chce hnutí postavit také zhruba v polovině z 23 městských obvodů, bude je mít ve všech velkých městských obvodech - Moravské Ostravě a Přívozu, Porubě, Jihu, Vítkovicích, Slezské Ostravě či Mariánských Horách a Hulvákách. Kromě Semeráka se v čele kandidátní listiny objeví někdejší náměstci primátora Iveta Vozňáková a Michal Mariánek, porubský zastupitel Martin Drastich nebo zastupitel Slezské Ostravy Tomáš Pavliska.

V minulých komunálních volbách bylo v Ostravě hnutí Ostravak po ANO druhým nejúspěšnějším subjektem. "Chtěli bychom, aby počet zastupitelských mandátů byl dvojciferný. Cílem je samozřejmě volby vyhrát," uvedl Semerák.

Podle něj je při koaličním vyjednávání pro hnutí jako nepřijatelný partner k jednání SPD. "Je pravdou, že komunální volby jsou o lidech. Osobně jsem nikdy nekonvenoval s KSČM, ale když vidím osobnost jejího zastupitele Josefa Babky, tak ho respektuji. Vnímám, že je to o lidech, ne o stranách. Co ale musím říct otevřeně, jen velmi obtížně si dokážeme představit spolupráci s uskupením jako je třeba SPD," podotkl Semerák.

Právě při koaličním vyjednávání hnutí před čtyřmi lety nedokázalo proměnit své dobré volební výsledky. V opozici tak skončilo nejen na magistrátu, ale například i v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde volby vyhrálo. "Zkušenost je taková, že jsme před čtyřmi lety uvěřili slibům pana primátora (Tomáše Macury, ANO), který je nesplnil. Takže teď opravdu budeme dbát na jednání ve větším počtu lidí, protože pokud někomu nemůžete věřit, tak je to problém," řekl Semerák.

Kampaň chce hnutí rozdělit na dvě etapy, s první částí začne již nyní, ostrou část kampaně pak chystá od 20. srpna. Využít chce tradiční nástroje, jako jsou billboardy, sociální sítě i kontaktní kampaň. Náklady by se řádově měly pohybovat v jednotkách milionů korun, konečná částka zatím není známá. K programovým prioritám by mělo patřit například další zlepšování životního prostředí nebo snížení zadlužení města.

Sdílejte článek