Společnost
26/01/2024 Petr Broulík

Hokejisté Poruby se vrátí domů, RT TORAX ARENA prošla proměnou

Foto: Lukáš Kaboň

První porubští hokejisté si ve středu vyzkoušeli novou ledovou plochu rekonstruovaného zimního stadionu a multifunkčního areálu společnosti SAREZA v Ostravě-Porubě.

Puk a vůbec první buly vhodil uprostřed restaurované hokejové arény primátor Ostravy Jan Dohnal. Slavnostního focení společné fotografie na ledě se zúčastnil také maskot v podobě tučňáka.

„Prostředí je parádní. Je to moc pěkné. A myslím, že se to bude našim fanouškům líbit, určitě se naši fanoušci přijdou podívat, a možná to přiláká na náš hokej i víc lidí, už teď za námi hodně lidí dojíždělo do Kravař. Led je první, ještě na něm nikdo nejezdil, takže se trochu štípe, ale to je u prvního ledu běžné. Tak do týdne ale bude led dobrý,“ řekl útočník Poruby Lukáš Krenželok.

„Jsou tu nové mantinely, nové hlediště, nové ochozy, nová podlaha v hledišti i na schodech, nové sedačky a je jich více. Je tady skybox pro partnery. Získali jsme touto rekonstrukcí v Ostravě další sportoviště na špičkové úrovni. Nemáme se za co stydět, a to říkám proto, že jsem řadu zimních stadionů po republice navštívil,“ řekl primátor Dohnal.

Ledové plochy měly životnost za sebou

Otevření rekonstruovaného porubského areálu znamená návrat úspěšných hokejistů HC RT TORAX Poruba do jejich domácího prostředí, kam zamíří po více než půlroční rekonstrukci. Na návrat do multifunkčního areálu v Ostravě-Porubě se však může těšit také široká veřejnost či krasobruslaři.

První zatěžkávací zkouškou bude Turnaj pěti v kategorii U17, mezi 7. a 11. únorem v Porubě změří síly národní týmy Česka, Finska, Švédska, USA a Švýcarska. A tým Poruby se v novém prostředí poprvé představí 14. února v rámci utkání Chance ligy proti Pardubicím B.

První etapa rozsáhlé rekonstrukce porubského zimního stadionu je tak u konce. Práce začaly loni v červnu a skončily před pár dny. Diváky a fanoušky nyní čeká více než 2 600 komfortnějších míst k sezení a vůbec příjemnější prostředí.

Možná si leckterý padesátník či šedesátník vzpomene na ledovou plochu před čtvrtou a pátou základní školou na někdejší Fučíkově ulici, která vznikla v roce 1977. Zpočátku to bylo vlastně jen kluziště bez střechy, na kterém se hojně veřejně bruslilo, a občas si na něm někdo při pádu na záda vyrazil dech.

Zimní hala, jak ji známe dnes, byla pak dostavěna v říjnu 1998, kdy původní nefunkční chladící betonovou desku s rozvody překryla deska nová. Důvodem současné obnovy areálu byla technicky zastaralá strojovna i stáří obou ledových ploch, které už měly hranici obvyklé životnosti za sebou.

Více sedadel, plexiskla nejvyšší kvality, větší komfort pro lidi

Nová sedadla jsou moderní, pohodlná a mají polstrování sedadla i opěradla. Tribuny mají nově natřené podlahy, schodiště mají epoxidovou stěrku.

Zcela nové jsou také odpružené mantinely, včetně plexisklové nástavby splňující nejvyšší podmínky IIHF. Dělená konstrukce umožňuje jejich rychlejší demontáž pro pořádání akcí na hrací ploše bez odstranění ledu. Součástí rekonstrukce byly úpravy stěn a podlah v garáži a tunelu pro rolbu či úpravu osvětlení. Náklady na první etapu rekonstrukce přesáhly 75 milionů korun.

„Nechali jsme komplexně rekonstruovat strojovnu chlazení, včetně technologického zařízení, elektroinstalací, systému měření a regulace i stavebních prací v rozsahu úprav podlahy a akustických úprav stropu. Nové rozvody chladícího média, čpavku, jsme nechali instalovat nejen v chladících deskách, ale také v rozvodných technologických kanálech pro obě ledové plochy,“ vysvětlil Jaroslav Kovář, jednatel městské společnosti SAREZA, která zimní stadion provozuje.

Při rekonstrukci narazili na základy cihelny, která stavěla Porubu

Rekonstrukce byla rozdělena do dvou etap. „Rekonstrukce druhé ledové plochy se uskuteční po ukončení této hokejové sezony. Bude obnášet kompletní rekonstrukci chladící betonové desky, včetně výměny mantinelů a dalších stavebních úprav druhé ledové plochy. Celkové náklady rekonstrukce se budou pohybovat ve výši více než 110 miliónů korun,“ řekl Jan Dohnal.

Zahájení rekonstrukce zimního stadionu zpozdila skutečnost, že první uchazeč s nejnižší cenovou nabídkou prací z procesu veřejné zakázky odstoupil. Další časový posun pak znamenaly komplikace s odsáváním čpavkové náplně, které způsobilo zaolejování technologického zařízení a rozvodů. A delší čas si vyžádaly vícepráce na budoucí chladící desce. Bylo totiž potřeba jít více do hloubky konkrétně o dalších 40 centimetrů, než byl původní plán, tedy na celkovou hloubku 185 centimetrů. Časový harmonogram se těmito skutečnostmi posunul o více než osm týdnů.

Zástupce zhotovitele sdružení Homola holding Mojmír Homola řekl, že před sedmi měsíci stavbaři firmy narazili při demolici staré ledové plochy na původní základy, kanály a suť z původní cihelny, která padesátých a šedesátých letech stavěla novou Porubu.

Tento časový posun znamenal také zajištění tréninkového procesu hokejového a krasobruslařského klubu. V období prázdnin využívali prostory Ostravar Arény, v dalších měsících pak sportovci absolvovali trénink na zimním stadionu v Kravařích, bruslařský klub využíval volné prostory v okolních městech. Ostrava k řešení této situace poskytla oběma klubům finance ve výši téměř jednoho milionu korun.

Foto: Lukáš Kaboň
Sdílejte článek