Cestování
12/06/2019 Jaroslav Baďura

​Jak na triatlon? Zkuste trénink s Ironmanem Vabrouškem v Karlovicích

Nejen běhání nebo horské kolo, ale v poslední době také triatlon zažívá u nás boom popularity.

Tato sportovní disciplína, kombinující plavání, kolo a běh, si nachází stále víc příznivců, protože pro mnohé představuje pestřejší a všestrannější sportovní aktivitu a novou výzvu. Navíc přibývá akcí, při nichž si mohou zazávodit i začátečníci a hobbíci – třeba populární Valachy Man v Novém Hrozenkově.

Přemýšlíte, že byste triatlon zkusili? Nebo jste mu již propadli a rádi byste se zdokonalili, ideálně s radami osoby nejpovolanější? Jedinečnou příležitostí je Triatlonový kemp s Petrem Vabrouškem, nejúspěšnějším českým triatletem na dlouhých distancích, který má na svém kontě řadu úspěchů ve světové sérii Ironman i na dalších sportovních akcích. Uskuteční se 11. až 14. července se zázemím ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích.

Petře, čemu přisuzujete rostoucí popularitu triatlonu? Co je na něm tak lákavého?
Triatlon představuje spojení tří nejběžnějších sportů, které si asi každý někdy už vyzkoušel. A jakkoli se ta kombinace může zdát náročná, zvládne ji prakticky každý. Jde jen o to, na jaké délky si troufnete a jak dlouho vám to bude trvat. Navíc se jednotlivé disciplíny navzájem skvěle kompenzují, takže v celku jsou zdravější než provozování jen jedné z nich. I trénink je tak mnohem pestřejší a zábavnější.

Koho byste na svůj kemp ve Velkých Karlovicích pozval? Mohou na něj i úplní začátečníci?
Je vhodný pro každého, kdo chce s triatlonem začít nebo se v něm zlepšit. Nemáme žádné vstupní požadavky na výkonnost. Stačí si sbalit horské kolo, přilbu, plavky, brýle, neopren, maratonky a nějaké to oblečení a vyrazit. Ideálně si také předem promyslet, jaké máte největší rezervy, ať na nich můžeme cíleně zapracovat.

Co konkrétně sportovce na kempu naučíte?
Začátečníka především ušetříme spousty chyb, kterých by se pravděpodobně nevyvaroval. Pomůžeme mu najít správnou cestu a poradíme ve všech oblastech od tréninku přes vybavení, stravování až po regeneraci… Ti zkušenější mohou objevit nové formy tréninku, zjistit víc o všem, co je zajímá a kde cítí rezervy. Všichni společně kvalitně potrénujeme podle individuální výkonnosti, částečně i na trasách Valachy Mana, který se bude konat tři týdny poté. Zázemí hotelu Lanterna poskytuje skvělou regeneraci, stravování i prostředí pro venkovní trénink.

Na jaké nejčastější chyby u sportovců obecně narážíte? S čím potřebují nejvíc pomoci?
Typickou chybou začínajících i pokročilých triatletů je to, že trénují příliš mnoho. Mají pocit, že se musí v každé disciplíně vyrovnat specialistům. Tréninkové efekty jsou ale hodně přenositelné, takže stačí namíchat přiměřený mix a výkonnost letí nahoru. Další častou chybou je absolvování většiny tréninků ve stejné délce a stejnou intenzitou. Lepší přínos má rozdělení na hodně lehké a naopak na hodně intenzívní, na hodně krátké a hodně dlouhé… Tělo musíme pořád překvapovat novými pestrými impulzy...

Triatlonu se úspěšně věnujete přes 30 let. Jak vy sám trénujete?
Snažím se trénovat denně dvě disciplíny, takže za týden stihnu zhruba 4x plavání, 4x kolo, 4x běh a 2x posilovnu. Trénuji o dost méně, než bych jako Ironman měl, a tak úplně volné dny zařazuji, jen když to vyžadují rodinné akce nebo cestování na závody. Ideální jsou pro mě tréninkové triatlony. To mám vše v jednom dni za sebou a den před i poté bývá volnější.

Jste pověstný tím, že k trénování využíváte i účast v různých závodech. Na co se nyní chystáte na Zlínsku?
Závody na Zlínsku jsou vždy první volbou. Jsem tady doma, ušetřím čas nutný na cestování a vždy rád podpořím místní organizátory. V nejbližší době se chystám na Mistrovství ČR v dlouhém triatlonu v Otrokovicích - Moraviaman. Pravidelně ve volných víkendech se synem běháme závody seriálu Běhy Zlín. Pokud se mi podaří trefit do volného termínu, vyrážím i na závody oblíbeného seriálu Valachy tour ve Velkých Karlovicích, samozřejmě i na Valachy mana.

Náš tip: Využijte kemp k přípravě na Valachy Mana, který bude letos poprvé dvoudenní! Zapojte se do legendárního závodu u vodní nádrže Balaton v Novém Hrozenkově - v pátek 2. 8. závody dětí a závod na kratší trase, v sobotu 3. 8. závod na dlouhé trase a štafety. Registrace probíhají na webu zde.

Sdílejte článek