Cestování
26/12/2023 Jan Petrus

Jeden den v Karviné. Nejhorší místo k životu? Ani náhodou!

Pravděpodobně neexistuje město, s nímž by bylo spojeno tolik negativních stereotypů jako s Karvinou, která se v žebříčku kvality života v republice umístila na posledním místě. Je tomu ale skutečně tak?

Do Karviné jsme přijeli na jednodenní výlet, protože by byla škoda neukázat tu spoustu hezkých a zajímavých míst jako pěkné centrum, zámek Fryštát nebo lázně Darkov! Tak tedy vítejte v Karviné, nádherném lázeňském městě!

Karviná je stejně jako Český Těšín, který jsme navštívili před několika měsíci, na železničním koridoru a tedy velmi dobře dostupná vlakem. Pokud ale chcete k současné nejslavnější památce Moravskoslezského kraje, tedy šikmému kostelu, budete muset autem nebo autobusem. Kostel stojí stranou dnešního města, viditelně nakloněn jako věž v Pise, v městské části Karviná-Doly, což jak víme z knihy, bývala kdysi Karviná, která už ale zmizela a ta současná má centrum v bývalém městě Fryštát.

A byla by obrovská škoda, zvlášť jste-li z daleka, přijet jenom ke kostelu a minout samotnou Karvinou se svým útulným historickým centrem, které v posledních letech díky rekonstrukcím domů roste na kráse a láká i na opravdu povedené moderní podniky.

Karvinou lze doporučit také k návštěvě s dětmi a to hned z několika důvodů. Sednete si tu s dětmi například úplně v pohodě na kávu, konkrétně do Happy Coffee s výběrovkou, zákusky a venkovní zahradou s malým hřištěm právě pro ty nejmenší. V zámecké zahradě za zámkem Fryštát pak rodiče zase ocení zookoutek a daňčí oboru, protože se tu děti dostanou blízko ke zvířátkům.

Další atraktivní místo, kde se zabaví lidé všech generací, je na břehu slepého ramena řeky Olzy a jmenuje se Lodičky Dokořán. Pokud sem na výlet narozdíl od nás zavítáte jindy než ve studeném listopadu, užijete si zábavu na šlapadlech, chutné občerstvení i hezkou okolní přírodu. Musím se přiznat, že jsem na Lodičky Dokořán poprvé narazil už loni, ovšem trochu paradoxně v Ostravě na jedné akci s projekty, jejichž autoři se neotřelými nápady snaží měnit region k lepšímu. Jsem rád, že jim to funguje.


Když už se takto důkladně věnujeme okolí města, musíme vás pozvat také do lázeňského parku a pěkně zachovalého Společenského domu lázní Darkov. Navzdory tomu, že je Karviná zasazena do pohornické krajiny, která se léčí z důsledků těžby uhlí, má nebývale pěknou přírodu. Kromě řeky Olzy a hezkých parků je tu i Karvinské moře s nově opraveným molem a okolím, kam se přímo z lázní dá dostat přes most Sokolovských hrdinů.

Ale pojďme zpátky do města, protože města, jejich rozvoj a rozkvět jsou tím hlavním, co nás vždy zajímá. A tady se v poslední době v Karviné děly věci. Samotné náměstí se totiž zbavilo několika posledních vybydlených domů s oprýskanými fasádami, krásně je opravilo a jako bonus v nich otevřel výstavní moderní podnik Bokofka.

Bokofka má osvěžující interiér, který se veze na trendech doby. Květiny, obrazy, zajímavé obklady i výzdoba a posezení fakt na úrovni. Podnik si očividně velmi rychle našel své zákazníky, protože v době naší návštěvy byl úplně plný. Dali jsme si tam dvě dobroty: Hrancle s trhaným vepřovým a kuřecí burgr katsu. Obojí dobré! Na mlýnku mají Father’s, na čepu Bernarda. S Márou jsme konstatovali, že je skvělé znamení, že je v podniku plno, protože to znamená, že to tam lidi mají rádi.

Pokud si chcete jako já koupit domů zrna, zamiřte z náměstí směrem k fotbalovému stadionu, který se mimochodem nachází ve čtvrti s malebným názvem Ráj, protože v GMcoffee si budete moci vybrat z velké nabídky pražené kávy a dokonce předem ochutnat, co kupujete. Pro pivaře klasicky zmíníme městský pivovar s řemeslným pivem. Fryštátský speciál si můžete vychutnat v hospůdce Na Bečkách v boční uličce hned u Masarykova náměstí.

Jak je naší dobrou tradicí, další místa už necháváme na vás, protože není většího kouzla, než si ta nejzajímavější místa objevit sami pro sebe. Ještě prozradím, že stejně jako v námi minule recenzované Kopřivnici narazíte i v Karviné na sochu pana prezidenta Masaryka. Navštívit lze samozřejmě i zámek Fryštát a poté posedět v jednom z mnoha podniků přímo na hlavním náměstí.

Bylo nám tu dobře. Já se sem stoprocentně budu vracet, protože mám pocit, že Karvinou čeká ještě hodně zajímavý vývoj. Jeďte se o tom sami přesvědčit – no a my pro vás v mezičase budeme pilně připravovat další díl!

Foto: Marek Dušek
Sdílejte článek