Cestování
09/07/2020 Pavel Siuda

​Kam vyjet s karavanem či stanem? Nová místa objevíte na Bezkempu.cz

Najít vhodný plácek k rozbalení stanu nebo k zaparkování karavanu nemusí být vždy snadné ani legální.

Parta cestovatelských nadšenců se zkušeností z marketingu a IT technologií vyšla poptávce po svobodném kempování naproti. Prostřednictvím internetové platformy Bezkempu.cz propojila po celé České republice majitele pozemků s těmi, kdo hledají alternativu k přeplněným autokempům.

Na jedné internetové stránce se tak potkávají majitelé zahrad, luk nebo jiných nevyužitých ploch vhodných k parkování obytných aut, karavanů nebo ke stanování. Druhou skupinu uživatelů tvoří cestovatelé, kteří chtějí vypadnout z ruchu velkoměst do přírody, touží po nezávislosti a svobodě.

Aby to vše fungovalo, vytvořila společnost Bezkempu s.r.o rezervační systém, který obě skupiny propojil.

„Díky zkušenostem v oblasti technologií, marketingu, logistice, ale hlavně společnému zájmu - cestování, jsme mohli vytvořit tento projekt, který je kromě práce i našim koníčkem,“ říkají o sobě zakladatelé stránky Bezkempu.cz Michal Strnad a bratři Pavel a Petr Nohejlovi.

Stovky míst k parkování, stanování i půjčovna

Míst, která lze využít nejen k prázdninovému dobrodružství na Mapě útěku stále přibývá. Kulatými modrými ikonkami s bílým stanem je posetá již celá Česká republika a objevují se i lokality na Slovensku.

Pro rychlou orientaci lze vybírat podle zájmů. Podle toho, kdo chce k vodě, na hory, do vinohradu nebo raději na farmu, může snadno jednotlivé nabídky roztřídit. Autoři projektu stránky stále vylepšují.

„Jsme plní inovativních nápadů a díky ostatním dlouholetým aktivním projektům máme také zázemí pro růst a expanzi,“ dodávají zakladatelé webu.

Proto se kromě ploch vhodných ke kempování na stránkách objevila také sekce, kde si lidé navzájem půjčují vybavení od obyčejných stanů, přes karavany až po plně vybavená obytná auta.

V půjčovně lze také najít i batohy, nádobí vhodné na kempování, bicykly, kánoe, čluny, přívěsné cyklovozíky pro děti, střešní nosiče i generátor ozonu na desinfekci obytných přívěsů a vozidel.

Další novinkou na stránce Bezkempu.cz jsou Body zájmu, kde lze najít tipy na výlety, události nebo jen studánku, zdroj pitné vody, sprchu či toalety.

Bezkempovat lze i v Moravskoslezském kraji

Oblasti zapojené do bezstarostného kempování na netradičních místech najdete i v Moravskoslezském kraji. Jedním z nich je například plácek na golfovém hřišti nedaleko Města Albrechtic u Krnova.

„Do toho projektu jsme se zapojili na podzim loňského roku a chceme jej naplno využít během letošní turistické sezony,“ říká majitel pozemku Jan Metzl, který plácek s malými rybníčky nazval Zapomenuté podhůří Jeseníků s čistým vzduchem u rybníku.

Zapojit se do systému nebylo vůbec těžké. „Pozemek, který není pořádně využitý, jsme po jednoduchém vytvoření profilu nabídli cestovatelům, kteří začali přijíždět z celé republiky,“ upřesňuje Metzl a dodává, že je s úrovní hostů nadmíru spokojený.

„Je to velice příjemné v tom, že ti lidé, co přijedou, jsou samostatní, chovají se slušně, uklidí po sobě odpadky i prostor, který jim nabízíme k využití,“ přidává osobní zkušenost.

Internetová platforma se postará o rezervaci i platbu

Internetová aplikace za majitele pozemku zařídí veškeré papírování. Platby probíhají on-line a kdo službu využije, i ten, kdo ji poskytuje, přesně ví, kolik dalších cestovatelů se na daném místě chystá kempovat.

Na profilech je také přesně uvedeno, co vše je na pozemku k dispozici a kolik si majitel za parkování obytného vozu, rozbití stanu a jednotlivé nocležníky účtuje.

Zkušenosti majitele pozemku u Města Albrechtic potvrzují záměr autorů webové platformy. „V tom projektu se potkaly dvě skupiny lidí, kteří to dělají s nadšením a proto, že je to baví a chtějí být slušní,“ říká Jan Metzl, kterému se líbí etický kodex platný pro obě strany.

Kdo by jej porušoval, má smůlu. Aplikace jej totiž po několika negativních recenzích ze systému vyřadí.

Sdílejte článek