Politika
06/10/2016 Admin PATRIOT

Končící vedení kraje připravilo rozpočet se schodkem minus 639 milionů

Rozpočet se schodkem 639 milionů korun připravila pro příští rok končící koalice ČSSD a KSČM, která vede Moravskoslezský kraj. Nové vedení kraje, které vzejde z voleb, ale bude mít možnost podobu rozpočtu změnit.

Podle hejtmana Miroslava Nováka současné vedení nástupcům nepřenechalo nedořešené problémy. Připravuje se sice transformace Bílovecké nemocnice z akciové společnosti na příspěvkovou organizaci, ale i v tomto případě podle Nováka může nová krajská vláda v případě jiné představy započatý proces zastavit.

Krajský rozpočet počítá s příjmy ve výši 7,021 miliardy korun a výdaji ve výši 7,660 miliardy korun. Konečná výše rozpočtu ale nakonec bude někde okolo 20 miliard korun. V době sestavování rozpočtu totiž není rozhodnuto o státních dotacích, které do něj pak směřují.

„Počítáme s nárůstem příjmů ze sdílených daní, který by měl být asi osmiprocentní, což je nárůst o zhruba 200 milionů korun,“ uvedl Novák. Schodek rozpočtu bude pokryt zapojením prostředků, které nebyly vyčerpány letos, tedy z nedokončených investic, což je zhruba 300 milionů korun.

„Ten zbytek je čerpání ze stávajícího úvěru, s žádným novým úvěrem se nepočítá. Je to úvěrový rámec na předinvestování evropských projektů. Hodláme v příštím roce zahájit, podle toho připraveného rozpočtu, evropské projekty za zhruba 750 milionů korun,“ podotkl Novák.

Lídr ODS do krajských voleb Jakub Unucka řekl, že mu ani tak nevadí schodek, ale spíše způsob hospodaření kraje. „Bohužel ty peníze projedl, místo toho, aby po něm zůstala nějaká skutečně zásadní investice, stavba, třeba knihovna Černá kostka, kterou, pokud uspějeme, postavíme,“ řekl Jakub Unucka.

Rozpočet kraje počítá například s výstavbou dalších integrovaných výjezdových center nebo s dopravními stavbami. „V návrhu rozpočtu je v této chvíli více než 200 milionů korun, které nejsou nikde zařazeny, to je položka, která se bude někde přesouvat, řekněme podle priorit,“ uvedl hejtman. Podle něj tak nové vedení může podobu rozpočtu měnit.

Ivo Vondrák, lídr hnutí ANO, které je podle průzkumů největším soupeřem ČSSD, by ale výrazné změny nepovažoval za odpovědné. „Pokud je návrh krajského rozpočtu sestaven vyrovnaně, nebylo by zodpovědné ho narychlo měnit. Už příští rok bych ale usiloval například o navýšení financí na dopravu,“ řekl Vondrák.

Transformace Bílovecké nemocnice má být hotová na konci roku. Důvody jsou podle hejtmana ryze praktické, protože by nemocnice změnila svou organizační podobu s novým rozpočtovým rokem.

„Chceme, aby se narovnaly podmínky, protože všechny ostatní nemocnice máme jako příspěvkové organizace. Z pohledu platů a odměňování jsou akciové společnosti znevýhodněny,“ podotkl Novák. Vondrák uvedl, že proměnu nemocnice na příspěvkovou organizaci vnímá pouze jako první krok nutný ke sjednocení všech krajských zdravotnických zařízení pod jednu ekonomickou správu.

Sdílejte článek