Cestování
20/02/2021 ČTK

Konec nákupů a lyžování Čechů v Polsku? Poláci zvažují uzavření hranic

​Další omezení na česko-polských hranicích kvůli přibývajícím případům koronaviru by na chod Českého Těšína na Karvinsku mohla mít fatální dopad.

Uvedla to starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková (Nestraníci). Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski dnes řekl, že Polsko nevylučuje omezení na hranicích s Českem a Slovenskem.

Důvodem je rostoucí počet případů koronavirové nákazy v obou státech.

Rozhodnutí podle polského ministra padne příští týden. Česko podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) zatím nemá z polské strany nic potvrzeno. Až bude něco konkrétního na stole, bude to řešit.

Hřebačková řekla, že informace o možných omezeních na hranicích je pro ni nová, nicméně vzhledem k vývoji situace a různých nařízení se to dalo očekávat.

"Troufám si říci, že by to mělo fatální dopad na chod našeho města. Už jsme to zažili na jaře, kdy byly přímo uzavřené hranice. Teď, i když nějaká opatření jsou, nezasahuje to do běžného života, nezasahují ta opatření do ekonomiky, nezasahují do fungování rodin," řekla starostka.

Kontroly na hranicích byly zavedeny loni již v polovině března a skončily v červnu. Určitá omezení pro přechod hranic z Česka do Polska byla zavedena opět v listopadu.

Hřebačková řekla, že neví, v jak velkém rozsahu polské ministerstvo zdravotnictví zvažuje restriktivní opatření zavést, ale bude pevně doufat, že z loňských restrikcí se vlády obou zemí trošku ponaučily.

"Vždycky ta opatření jsou směřována k minimalizování kontaktů jenom maximálně na úzkou rodinu. Ale uzavření hranic s Polskem by znamenalo, že i ten nejnutnější pohyb mezi rodinami by byl znova ohrožen," řekla starostka.

Právě omezení rodinných kontaktů by podle ní bylo pro obyvatele města nejhorší, protože rodiny na obou stranách hranice má spousta lidí.

"Je třeba mít na paměti, že řada lidí využívá synergický efekt nejen ve vztahu rodina, ale i práce. Myslím si, že by to bylo určitě nešťastné pro fungování obou měst, o kterých deklarujeme, že to je spíše takové dvojměstí," řekla Hřebačková.

Havlíček dnes novinářům v Lánech řekl, že má zatím jen kusé informace.

"Nemáme nic definitivně potvrzeno z polské strany, ale to je samozřejmě stav, který je dneska obecně v centru Evropy," uvedl. Připomněl nedávná německá opatření vůči ČR, Slovensku a částečně Rakousku.

"Děje se to bohužel v této době prostě napříč celou Evropou. Takže my si počkáme na to, až bude něco konkrétního na stole. Pochopitelně pokud se s námi spojí polští kolegové, tak to s nimi budeme řešit a pak teprve nastavíme nějaký mechanismus. Například takový, který byl na jaře," dodal Havlíček

Sdílejte článek