Cestování
10/02/2020 Pavel Siuda

​Lidé mohou hlasovat o třech NEJ turistických místech v regionu

Které místo je v Moravskoslezském kraji nejromantičtější? Je to poutní vrch Cvilín u Krnova, starobylá obora Hukvaldy, Bezručova vyhlídka v Hradci nad Moravicí nebo Balerův mlýn ve Spálově?

To není otázka valentýnského kvízu, ale seznam nominovaných destinací v jedné z pěti kategorií soutěže o Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019. O tom, které místo je v regionu nejromantičtější, nejmilejší pro rodiny s dětmi a jaká atrakce je nejoblíbenější, rozhoduje veřejnost na internetu.

Hlasuje se na stránce soutěže https://www.cenycr.cz/ do 13. února.

Veřejnost má možnost posuzovat tři soutěžní kategorie. O dvou nechá pořadatel soutěže hlasovat vybranou skupinu profesionálů.

„O osobnosti cestovního ruchu a nejlepším počinu rozhodnou odborníci v cestovním ruchu, kteří se dobře orientují v místních poměrech. Těchto asi 200 subjektů oslovíme interně s žádostí o spolupráci na této soutěži,“ uvedl David Karčmář, ředitel krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism, která soutěž ve spolupráci s Moravskoslezským krajem vyhlásila.

Vedení kraje vidí v soutěži potenciál pro zviditelnění turistických destinací. „Cestovní ruch je pro ekonomiku našeho kraje velmi důležitý. Vytváří investice a pracovní příležitosti a přináší zisky. Například v roce 2018 se příjmy z turismu v našem kraji vyšplhaly na osm a půl miliardy korun. Nová soutěž Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje zviditelní dobře fungující projekty, bude také motivací pro ostatní subjekty v cestovním ruchu. Soutěž bude přínosná i pro návštěvníky kraje, kteří tak získají tipy na osvědčená místa, kde k turistům přistupují vstřícně a s respektem,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška, který nad soutěží převzal záštitu.

Mezi nominovanými do kategorie Osobnost cestovního ruchu najdeme kastelánku zámku v Raduni Markétu Kouřilovou, předsedu spolku Bílá v Beskydech Jiřího Nakládala, ředitele Hornického muzea Landek Park Lumíra Place, čestného člena Klubu českých turistů Jiří Stejskalíka a ředitelku Městského muzea Rýmařov Růženu Zapletalovou.

Odborná veřejnost bude v kategorii Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2019 vybírat z pěti turistických lákadel. V soutěži je rýmařovská expozice textilní výroby Hedva Český Brokát, Stará koksovna v Dolních Vítkovicích, Muzeum Jantarové a Hedvábné cesty v Ostravě, nová rozhledna Šibenice ve Stěbořicích a Stezka Valaška na Pustevnách.

On-line hlasováním veřejnost rozhodne, které zařízení je podle jejich názoru nejmilejší pro rodiny s dětmi. V této kategorii je Davidův mlýn ve Starých Těchanovicích, Dětský letní park na Bílé, Jarošův statek ve Studénce, Resort Kopřivná v Malé Morávce a Skalka family park ve Vřesině u Ostravy.

V kategorii Nejoblíbenější atrakce o hlasy veřejnosti soutěží DinoPark, Dolní Vítkovice, Osoblažská úzkokolejka, Stezka Valaška a Zoo Ostrava.

Vítězové všech pěti kategorií budou vyhlášeni na ostravském cestovního ruchu Dovolená 2020 na Černé louce v pátek 28. února. Pokud se soutěž osvědčí, bude pokračovat i v příštím roce.

„Rádi bychom v soutěži pokračovali. Předpokladem je každoroční vyhlašování, avšak a drobnými úpravami, například co se týká obměny jednotlivých soutěžních kategorií,“ dodal náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Kategorie I - Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2019

· Markéta Kouřilová, kastelánka státního zámku Raduň

· Jiří Nakládal, předseda Spolku Bílá v Beskydech a majitel NA BÍLÉ | BESKYDY

· Lumír Plac, ředitel Hornického muzea Landek Park

· Jiří Stejskalík, čestný člen Klubu českých turistů

· Růžena Zapletalová, ředitelka Městského muzea Rýmařov

Kategorie II - Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2019 v Moravskoslezském kraji

· Expozice textilní výroby Hedva Český Brokát, Rýmařov

· KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích, Ostrava

· Muzeum Jantarové stezky a Hedvábné cesty, Ostrava

· Rozhledna Šibenice, Stěbořice

· Stezka Valaška, Pustevny

Kategorie III - Nejromantičtější místo v Moravskoslezském kraji

· Balerův mlýn, Spálov

· Bezručova vyhlídka, Hradec nad Moravicí

· Obora Hukvaldy, Hukvaldy

· Poutní vrch Cvilín, Krnov

· Uhlířský vrch, Bruntál

Kategorie IV - Nejmilejší zařízení pro rodiny s dětmi v Moravskoslezském kraji

· Davidův Mlýn, Staré Těchanovice

· Dětský letní park, Bílá

· Jarošův statek, Studénka

· Resort Kopřivná, Malá Morávka

· Skalka family park, Vřesina

Kategorie V - Nejoblíbenější atraktivita v Moravskoslezském kraji

· DinoPark, Doubrava

· Dolní Vítkovice, Ostrava

· Osoblažská úzkokolejka, Osoblaha

· Stezka Valaška, Pustevny

· Zoo Ostrava, Ostrava

Sdílejte článek