Společnost
18/11/2023 Petr Sobol

Lidí s rakovinou prostaty přibývá. Bijeme na poplach, přijďte se vyšetřit, říká Pavel Novotný

Pavel Novotný. Foto: se souhlasem Pavla Novotného

Nadační fond Pavla Novotného pomáhá dospělým onkologicky nemocným pacientům a jejich rodinám zvládat jejich nelehký boj s rakovinou. V současné době pořádá i důležité preventivní akce.

Nadační fond Pavla Novotného pořádá ve spolupráci s partnery a nemocnicemi akce zaměřené na urologickou prevenci a prevenci tlustého střeva. Další preventivní akce proběhnou v Ostravě, jedna v Karviné. „Tyto akce jsou určeny pro každého, kdo si chce zkontrolovat své zdraví,“ řekl Pavel Novotný pro patriotmagazin.cz.

Na co se zaměřujete v rámci urologické prevence?

Co se týká urologické prevence, u mužů v rámci ní probíhá vyšetření varlat, prostaty a močového měchýře. Mohou samozřejmě přijít také ženy, kterým se vyšetří ledviny a močový měchýř.

Počty pacientů s rakovinou prostaty rostou, že?

Za loňský rok bylo v České republice zhruba 101 tisíc onkologických pacientů. Rakovina prostaty, varlat, ledvin nebo močového měchýře představovala asi čtvrtinu z nich. Rakovinou prostaty loni onemocnělo více než 8000 chlapů, to je tří až pětiprocentní nárůst za rok. Bijeme na poplach, prevence je základ, lidé ale často mají ostych.

Co s tím můžete dělat?

Snažíme se cílit i na ženské polovičky. Ty totiž dokážou na muže zapůsobit a mohou je přimět, aby na vyšetření přišli. Chlapi se mnohdy stydí a pokud je nikdo nepřiměje, tak nepřijdou. Nejlepší je, když z páru přijdou oba a oba se nechají vyšetřit.

Pokud přijdou včas, mohou tuto zákeřnou nemoc porazit?

Často přijdou pozdě. Přitom, pokud pánové mají rakovinu prostaty a přijdou včas, tak je léčba rychlá a účinná.

Jak pánové poznají, že něco není v pořádku?

Pokud se jedná o rakovinu varlat, tak že je něco špatně, poznají tak, že mají varlata zduřelá. I proto je tolik důležité samovyšetření. Nejohroženější je skupina od 15 do 35 let, ročně se u nás jedná okolo 500 záchytů. Já sám jsem měl rakovinu varlete a vyléčil jsem se. U žen je to komplikovanější, jelikož jsou choulostivější a více trpí na záněty, ale všeobecně platí, že pokud se u někoho objeví problémy s močením, je čas navštívit lékaře. Také prevence tlustého střeva je určena pro obě pohlaví.

Jak toto vyšetření v rámci prevence probíhá?

Lékař vyšetří tlusté střevo a konečník. Neděláme však kolonoskopii, lékař udělá anamnézu a zkontroluje zevní část. Pokud to pak uzná za vhodné, tak pacienta přednostně objedná k další kontrole.

Co se týká rakoviny tlustého střeva, jsme na tom stále tak špatně?

Bohužel, co se týká počtu záchytů v Evropské unii, tak jsme hodně vysoko. Faktorů je několik, od stresu, přes špatný životná styl, až po stravu a další návyky. Pokud se objeví krvácení z konečníku nebo další bolesti, je třeba okamžitě navštívit doktora. Tady je to ale jiné než u rakoviny prostaty, v tomto případě se lidé většinou přimějí a k doktorovi přijdou.

Co všechno už máte v rámci dnů prevence za sebou a co vás ještě čeká?

Začali jsme v listopadu v Havířově, následoval Frýdek-Místek a Praha. V úterý 21. listopadu proběhne ve vítkovické nemocnici den prevence tlustého střeva, o tři dny později den urologické prevence. Osmadvacátého listopadu je na programu prevence tlustého střeva ve Fakultní nemocnici Ostrava a 29. listopadu proběhne urologická prevence v nemocnici v Karviné-Ráji. Součástí tohoto dne bude také slavnostní otevření nové čekárny urologické ambulance, kterou se nám povedlo zútulnit.

Může na vyšetření přijít kdokoliv, nebo je nutné se objednat?

Do Vítkovic i Fakultní nemocnice Ostrava je nutné se objednat, do Karviné ne. Lidé, kteří přijdou, navíc obdrží i drobné dárky.

Sdílejte článek