Sport
18/04/2024 Petr Sobol

Akademie Baníku pořádá prestižní turnaj. Do Ostravy přijede i Manchester United

Foto: se souhlasem FCB

Akademie fotbalového klubu FC Baník Ostrava uspořádá v Ostravě v termínu od 18. do 21. dubna pátý ročník mezinárodního turnaje juniorských týmů U15.

Turnaj národů se v letošním roce koná u příležitosti uctění památky obětí holocaustu a patronát nad ním převzal prezident České republiky, pan Petr Pavel.

Je důležité se k těmto tragédiím vracet, především s ohledem na naši budoucnost. A o to více nás těší, že hráči naší akademie se tohoto neformálního vzdělávání, sportovního a společenského setkání mohou zúčastnit," řekl Roman Holiš, předseda Akademie FC Baník Ostrava

Turnaje se zúčastní týmy Manchesteru United, Herty Berlín, 1.FC Koln, Sparty Praha, Slavia Praha, Dukly Praha, Žiliny, Slovanu Bratislava, Gorniku Zabrze, Honvedu Budapešť, MTK Budapešť a Baníku Ostrava.

V rámci doprovodného programu proběhne 19. dubna od 19 hodin v kongresovém sálu Horského hotelu Sepetná na Ostravici za účasti Idy Šimonové, ředitelky Paměti národa Moravskoslezský kraj z neziskové organizace Post Bellum a Martina Lokaje, historika a předsedy Československé jednoty legionářské, odborná přednáška a následná debata na téma holocaust a 2. světová válka pro týmy Manchesteru United, 1.FC Koln, MTK Budapešť a FC Baníku Ostrava.

S Akademií FC Baník Ostrava dlouhodobě spolupracujeme a je nám ctí opět po roce v našem hotelu v samém srdci Beskyd hostit týmy Manchesteru United, Kolnu, Herty a MTK Budapešť. Letos jsme se navíc zapojili do společenského programu turnaje a ve spolupráci s Pamětí národa připravili pro ubytované týmy besedu na téma holacaust a druhá světová válka, což je v dnešní době více než aktuální téma a je potřeba nastupující generaci v tomto ohledu vzdělávat a informovat," prohlásil ředitel Horského hotelu Sepetná Lubomír Hapl.

Jsme potěšeni že se můžeme pod hlavičkou FC Baníku Ostrava zúčastnit mezinárodní sportovní události se vzdělávacím přesahem. Akademii sportovců představíme, jak dokumentujeme pamětníky, přeživší holocaustu, ale i další, jejichž svědectví zůstanou zachována pro budoucí generace. Sport není jen zábava a soutěžení, má schopnost lidi spojovat a přinášet důležitá poselství pro budoucnost," dodala Ida Šimonová, ředitelky pobočky Paměť národa Moravskoslezský kraj

Po ukončení turnaje, jehož myšlenka se opírá o uctění památky obětí holocaustu, se všichni účastníci sejdou a jednotlivé týmy si pro toto setkání připraví prezentaci o tom, jak hluboce zasáhla problematika holocaustu jednotlivé země a dalšími společnými aktivitami ucti památku obětí holocaustu. Vyvrcholením je společná prohlídka koncentračního tábora v Osvětimi.

Sdílejte článek