Cestování
21/02/2020 Pavel Siuda

​Masopustní reje projdou městy a vesnicemi. Víme, kde všude budou

Po „Mastném čtvrtku“, kdy se měly v domácnostech podle staré tradice smažit koblihy a jíst tučná jídla, se na mnoha místech kraje již připravují masky na víkendové karnevaly.

Masopustní průvody projdou městy a obcemi v regionu již tento víkend. Lidé se budou veselit, ochutnávat zabíjačkové speciality, mlsat koblihy, koštovat slivovici, zpívat, tančit a pochovávat basy.

Na masopust zvou v sobotu 22. února v Hlučíně, Kravařích, Klimkovicích, v Hodoňovicích u Frýdku-Místku nebo ve Starém Městě u Bruntálu. V neděli 23. února mají masopust v Kobeřicích a na velkolepý program v centru města se těší v úterý 25. února celá Ostrava.

Podle křesťanských tradic končí světské radovánky Popeleční středou (26. února), kdy začíná čtyřicetidenní postní doba plná modliteb a odříkání. Do první postní neděle však masopustní jarmarky a průvody s maskami stihnout připravit ještě v pátek 28. února v Bohumíně a v sobotu 29. února na Slezskoostravském hradě nebo v Lukavci u Fulneku.

Komentovaná zabijačka na náměstí v Hlučíně

Masopust v Hlučíně začíná na Mírovém náměstí již v 9 hodin a na programu bude kromě vystoupení kapely Hlučíňanka, cimbálovky Fogáš a průvodu v maskách také komentovaná zabijačka. V restauraci U Bětky přímo na náměstí bude vyhrávat harmonikář Eda a na ochutnání budou nejrůznější zabijačkové speciality, kreple a také něco na zapití. Program končí ve 14 hodin.

Zábava může pokračovat v Kravařích

Komu by masopustní dopoledne v Hlučíně nestačilo, může se na 14 hodin přesunout do Kravař, kde se bude zábavný program teprve rozbíhat. Účastníci maškarního průvodu mají sraz před místním Centrem volného času a za doprovodu dechové hudby projdou městem. Zastaví se v restauraci U Slaniny, kde vypukne bohatý program včetně pochovávání basy. Akci ve spolupráci s místními nadšenci pořádájí Město Kravaře a Centrum volného času.

Hodoňovice potřinácté pochovají basu Apolenku

Pozvánku na 13. hodoňovický masopust organizátoři dokonce zveršovali: „Jaképak s tím štráchy, vezměte masky taky! Je důrazně povoleno laskominy schystati – uzeným, sladkým, tekutým, maškary posilovati.“ Účastníci maškarního průvodu vyjdou v sobotu 22. února v 13 hodin od koupelnového studia Fagella v Bašce a zamíří k Hostinci U Čendy v Hodoňovicích, kde o hodinu později pochovají basu Apolenku.

Zábava bude pokračovat masopustním veselím. Místním přijede k tanci zahrát Valašský vojvoda z Kozlovic.

Šermíři z Keltiku potrestají v Klimkovicích kobylu

U Klimkovického zámku mají sraz všichni, kdo se v sobotu 22. února chtějí v tomto lázeňském městě bavit při tradičním masopustu. Od zámecké brány vyjde průvod ve 14 hodin a zamíří do ulic města za doprovodu dechové kapely Jistebnická 13.

Jejich cílem je místní kino Panorama, kde bude za proslovů smutečních řečníků pochována basa. Scénku „Potrestání kobyly“ představí divákům šermířská skupina Keltik Ostrava. Na akci se podílí místní spolky, radnice a sportovní organizace Orel.

10. netradiční masopust ve Starém Městě u Bruntálu

Ve Starém Městě u Bruntálu zahájí v sobotu 22. února masopustní průvod ve 14 hodin na samém začátku obce u cedule na hlavní silnici ve směru od Bruntálu. Průvod s maskami zamíří na multifunkční hřiště, přičemž na alegorickém voze pojede „Elvis Presley“.

K dostání budou zabijačkové speciality a nebude chybět ani tombola. Organizátoři vyhlásí nejlepší masku karnevalu a program bude pokračovat taneční zábavou.

V neděli 23. února na masopust do Kobeřic

Obec Kobeřice zve v neděli 23. února na masopustní veselí. Program začíná v 14.00 hodin před Obecním domem masopustním průvodem masek, jehož cílem je areál Hasičského domu. Každý, kdo přijde v karnevalové masce, dostane za odměnu porci guláše. Místní vyhlásili také soutěž o nejlepší domácí slivovici a nebudou chybět ani hry a soutěže pro děti.

Sdílejte článek