Politika
23/03/2021 ČTK

Moravskoslezskou ČSSD povede do voleb Lubomír Zaorálek

​​Kandidátní listinu moravskoslezské ČSSD povede do podzimních sněmovních voleb ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Lídrem byl i před čtyřmi lety. Kandidátní listina zatím není kompletní a sociální demokraté na ní budou ještě pracovat, řekl krajský předseda Tomáš Hanzel.

Hanzel, který je rovněž místopředsedou Poslanecké sněmovny, bude stejně jako v roce 2017 na druhém místě kandidátní listiny. Právě Zaorálek a Hanzel se před čtyřmi lety dostali do Sněmovny jako jediní dva zástupci sociálních demokratů za Moravskoslezský kraj.

"Pak jsou na kandidátce další jména našich úspěšných komunálních politiků, ale ještě to není úplně uzavřená záležitost. Jednáme ještě o podpoře některých nezávislých osobností," uvedl Hanzel.

Krajští sociální demokraté podle Hanzela na on-line krajské konferenci před sjezdem strany rovněž rozhodli, že na místopředsedu strany nominují Igora Bruzla, který je místostarostou Bohumína na Karvinsku.

O podpoře nikoho dalšího nerozhodli. Právě bohumínští sociální demokraté před časem žádali odchod ČSSD z vlády. Zároveň chtěli, aby z čela strany odešli lidé, kteří sociální demokracii do vlády přivedli, včetně předsedy Jana Hamáčka.

Podle Hanzela se ale tyto jejich požadavky na krajské konferenci neřešily. "Nepřijali jsme k tomuto žádné usnesení. Nevím, zda to na sjezdu Bohumín přednese sám, je to možné. My jsme to neprobírali a nemíříme na sjezd s žádným konkrétním usnesením," uvedl Hanzel.

V Moravskoslezském kraji v roce 2017 vyhrálo sněmovní volby se značným náskokem hnutí ANO, které tehdy získalo 35,42 procenta hlasů. Na druhém místě bylo s 13,87 procenta hlasů SPD Tomia Okamury.

Následovala ČSSD s 8,83 procenta, KSČM s 8,69 procenta, Piráti s 8,64 procenta, ODS se 7,47 a KDU-ČSL s 6,45 procenta hlasů.

Sdílejte článek