30/04/2023 Jan Petrus

My jsme Baník! Cesta za titulem

Rok oslav stoletého výroční od založení fotbalového Baníku se chýlí ke konci. Pojďme si ale připomenout jedenáct nejslavnějších chvilek z historie slezskoostravského klubu!

Zavzpomínejme společně na vpravdě historické okamžiky z knihy Tomáše Šiřiny, kterou vydalo vydavatelství Albatros pod názvem My jsme Baník!

8. listopadu 2003, 14. kolo nejvyšší české fotbalové ligy, Praha, Toyota Aréna (Letná),

AC Sparta Praha – Baník Ostrava 1:1 (0:1)

Branky: 74. Tomáš Jun – 33. Peter Drozd. Rozhodčí: Luboš Michel (Slovensko), 20 032 diváků
Sestava Sparty: Blažek – Pergl, Hübschman, Johana, Labant (46. Zbončák) – Poborský, Kováč, Luděk Zelenka, L. Sionko

(84. Michalík) – Kincl (63. I. Gluščevič), Jun; trenér: Jiří Kotrba Sestava Baníku: Laštůvka – Pospěch, Bolf, P. Besta, Drozd – Látal, Bystroň, Mario Lička (90. Magera) – Heinz (77. Slončík), Matušovič (89. Varadi); trenér: František Komňacký

Ligovým podzimem 2003 procházel Baník jako nůž máslem. Po 13. kole měl na svém kontě 9 vítězství a 4 remízy a trůnil na čele tabulky s náskokem šesti bodů před pražskou Spartou.

Zatím nejtěžší překážka čekala na svěřence trenéra Františka Komňackého ve 14. kole, bitva v jámě lvové, na stadionu úřadujícího mistra – na Letné. Dlouho dopředu bylo vyprodáno. Trenér domácích Jiří Kotrba před utkáním prohlásil, že vítězství Sparty je jasné a otázkou je pouze to, jakým rozdílem utkání skončí. Toto vyjádření baníkovce zdravě motivovalo.

„No, když jsme si to přečetli, naštvalo nás to. Zpětně si myslím, že nám to moc pomohlo. Ta arogance náš ještě víc vyhecovala, a to si myslím, že na Spartě v zádech s takovou masou našich fanoušků už nikdo větší motivaci nepotřeboval,“ říká Jan Laštůvka, který zisk titulu z roku 2003/2004 považuje za svůj největší úspěch. „Vyhrál jsem s Šachtarem Doněck dvakrát ligu na Ukrajině, ale to je něco jiného. Tady jsem doma a tady má člověk za sebou skvělé diváky,“ usmívá se Laštůvka.

Ostře sledovaný duel měl výkop v sobotu ve 14:25 a na post sudího si ČMFS vyžádal slovenskou rozhodcovskou hvězdu Luboše Michela. Stadion praskal ve švech, kapacita tribun byla naplněna na 104 procent a v hledišti hrály prim více než čtyři tisícovky nadšených chacharů!

Je potřeba přiznat, že domácí Sparta byla lepším týmem. Do první šance se dostal Tomáš Jun, ale přestřelil. Po čtvrthodině hry podržel Baník Jan Laštůvka. Nejprve stál proti Liboru Sionkovi, jehož střelu vyrazil k Zelenkovi, kterému se hned stačil postavit do cesty podruhé a šanci z pěti metrů také zmařil.

Ve 32. minutě všem baníkovcům zatrnulo, když Látal stáhl v šestnáctce exostravského Libora Sionka. Píšťalka sudího Michela kupodivu mlčela... A o minutu později to přišlo. Martin Čížek zahrál roh, míč propadl mezi letenskými stopery až k Drozdovi, který nezaváhal, napálil balón do sítě a zmrazil Letnou!

„Soustředil jsem se hlavně, abych dal co největší ránu, aby mi to náhodou někdo nezablokoval,“ svěřil se po utkání Drozd, který mohl v 55. minutě přidat druhý gól, ale přestřelil. Letenští mohli ještě do přestávky vyrovnat, ale Jun dvě obrovské šance nevyužil. V předposlední minutě první půle pádil sám na Blažka Miroslav Matušovič, ale nepřekonal ho a odražený míč poslal Čížek nad okrytou bránu Pražanů. Při dalším útoku hostů nemotorný Johana jasně skluzem v šestnáctce fauloval Marka Heinze, ale Michelova píšťalka opět zůstala němá...

Po přestávce tlak domácích sílil a Slezané se snažili zlobit hlavně z rychlých brejků. V 64. minutě Poborského technická střela z trestného kopu rozezněla břevno Laštůvkovy svatyně. Čtvrthodinu před koncem si nejlepší hráč Sparty Karel Poborský od pomezní čáry patičkou posunul míč směrem k bráně, čímž obelstil Čížka s Drozdem, před brankou našel Sionka, do jehož pokusu ještě strčil hlavu Tomáš
Jun – a přece jen vyrovnal na 1:1.

Sparta dále tlačila a Baník už jen čekal na konečný hvizd. Rozhodnout mohl v 89. minutě Igor Gluščevič, jeho gólovou hlavičku do šibenice však brilantně vytáhl Jan Laštůvka, který patřil spolu s brankářem domácích Blažkem ke hvězdám strhujícího zápasu. „Ten zákrok mi vyšel, to je fakt, Gluščevič vystřídal a kluci v obraně na něj trochu zapomněli. Natáhl jsem se a balón jsem vytáhl,“ usmívá se spokojeně Laštůvka i po letech, když si na zápas vzpomene. „Celkově si myslím, že remíza byla zasloužená. Sparta měla asi převahu, ale šancí bylo na obou stranách tak stejně,“ dodává Laštůvka.

Hit fotbalového podzimu skončil nerozhodně a Baník pokračoval ve velkolepé sérii neporazitelnosti. „Udrželi jsme šestibodový odstup, ale stále zůstáváme na zemi. Jsme v čele tabulky, dívat se na naše soupeře shora se nám líbí a děláme, co můžeme, abychom se tam udrželi. Musím uznat, že námdnes štěstí přálo, Sparta měla většinu utkání pod kontrolou a vypracovala si i mnohem více šancí, takže nerozhodný výsledek bereme,“ pravil po utkání trenér Baníku František Komňacký. Jeho protějšek Jiří Kotrba litoval především zahozených šancí a chyby, která vedla ke gólu Baníku.