Společnost
25/02/2022 Petr Sobol

Seznamte se. Na rotopressech OZO Ostrava vyrážejí do ulic superhrdinové

​Tento týden vyjíždějí do ostravských ulic dvě nová auta na svoz odpadu typu rotopress, opět s graffiti úpravou.

Společnost OZO Ostrava tak už má ve svém vozovém parku rovných deset designových kousků. „Autorem našich dvou novinek je umělec a performer Josef Rataj, průkopník českého pop-artu. Věříme, že pestrobarevné pláště rotačních bubnů obou vozidel vykouzlí díky superhrdinům a symbolům lásky na tvářích kolemjdoucích úsměvy,“ říká Vladimíra Karasová ze společnosti OZO Ostrava.

V to samé doufá také Josef Rataj: „Známé kreslené postavy předělané do karikatur dávají lidem vědět, že tu nejsou sami. Podívají se na auto, vidí lásku a veselé postavy, hodí se do veselého módu a jdou dál. Nastartují svůj pozitivní den,“ předpokládá umělec, který prozrazuje, že nejnáročnější bylo pracovat na zaoblené ploše o rozsahu 35 metrů čtverečních tak, aby postavy a děj příběhu na sebe navazovaly.

„První z nově upravených rotopressů bude jezdit v obcích na Hlučínsku a v ostravském obvodu Plesná, s druhým se budou potkávat lidé v Ostravě, zejména v městských obvodech Stará Bělá, Třebovice, Svinov a Pustkovec,“ upřesňuje Vladimíra Karasová s tím, že zmíněné rotopressy jsou určeny k svozu směsného komunálního odpadu z menších nádob, tedy od rodinných domů.

Známí tvůrci se podíleli i na výzdobě předchozích osmi rotopressů. „Čtyři rotopressy maloval Nikola Vavrous (KHOMA), autory dalších čtyř jsou Juraj Ďuriš, Tomáš Junker (PAUSER), Michal Bajči (EWILONE) a Tomáš Popelka (REAL143). Těmto autům vyzdobeným ve stylu graffiti ovšem předcházely ještě tři obrázkové rotopressy polepené motivy ze série 3Ď a 3Ď BIO podle návrhů Radka Leskovjana,“ řekla Karasová s tím, že celá pojízdná galerie OZO by měla být letos k vidění na dni otevřených dveří, který OZO plánuje na červen.

Sdílejte článek