Byznys
04/10/2016 Jaroslav Baďura

Na Vánoce do lázní! Nový trend láká stále více lidí

Nakupování, uklízení, vaření a pečení? Ne! Stále více lidí mění své zvyky a na Vánoce odjíždí do lázní, aby si zde odpočinuli. Obchodní ředitelka Sanatorií Klimkovice Martina Raizlová tento trend potvrzuje.

„V současné době již není obvyklé vícegenerační soužití rodiny, jako tomu bývalo dříve. Spousta lidí, nejen seniorů, žije odděleně a kontakt se svou blízkou rodinou a příbuznými není bohužel tak intenzivní. Navíc i pojetí tradičních Vánoc se posunulo jinam. Lidé jsou zvyklí období zimních svátků využívat pro cestování, poznávání a odpočinek. A někteří ten odpočinek ještě svědomitě rozšíří o péči o vlastní zdraví,“ říká Martina Raizlová.

Proč se lidé rozhodují strávit Vánoce právě v lázních?
Pro osoby, které žijí o samotě, nebo pro ty, kteří jsou zvyklí na svátky někam vyrazit, je možnost prožití nejkrásnějších svátků v roce v lázních ideálním řešením. Odpadá tady předvánoční stres, nakupování a chystání, protože pro ně bude všechno přichystáno a bude o ně špičkově postaráno. Stráví svátky ve společnosti, mohou se seznámit, pobavit se, kulturně se vyžít. Zažít naprosto neopakovatelnou a zvláštní atmosféru oslav Vánoc. A současně udělají něco pro své zdraví.

Foto: Sanatoria Klimkovice

Foto: Sanatoria Klimkovice

Jací hosté k vám nyní na svátky jezdí a jakým způsobem si vánoční pobyt v lázních zajistí?
Významnou součástí naší „vánoční“ klientely jsou lidé, kteří přijíždějí do lázní přes zdravotní pojišťovnu na komplexní lázeňskou péči, a kteří se rozhodli vánoční termín využít z mnoha výše uvedených důvodů. Specifickou skupinou jsou pak také klienti v produktivním věku, čerstvě po ortopedické operaci, kteří využívají volné sváteční dny ke své pooperační rehabilitaci a rekonvalescenci, aby se mohli po svátcích co nejrychleji vrátit zpět do pracovního procesu. A pak jsou to také hosté, kteří si zakoupili jeden z komerčních pobytů a jedou si do lázní odpočinout a nabrat nové síly do nového roku. Často jde o hosty, kteří se k nám vrací opakovaně. Lázeňský návrh na pobyt hrazený pojišťovnou vypisuje praktický lékař. Komerční pobyty si může zakoupit kdokoli i bez doporučení lékaře.

Vánoční provoz Sanatoria Klimkovice zavedla před třemi lety. Proč jste se takto rozhodli?
V posledních dvou letech evidujeme během celého roku převis poptávky na komplexní lázeňskou léčbu nad kapacitními možnostmi lázní. Abychom poptávku alespoň částečně uspokojili, rozhodli jsme se pro nepřetržitý celoroční provoz. Současně se projevil velký zájem o krátkodobé komerční samoplátecké pobyty, a my jsme velmi rádi vyšli této poptávce vstříc.

Jak vlastně takové Vánoce v lázních vypadají? Co lázeňské hosty o Vánocích a s příchodem Nového roku v lázních čeká?
Určitě neopakovatelná atmosféra. Překrásné pohádkové prostředí na kopci, kdy má člověk pocit, že je na konci světa, přičemž tento pocit se několikanásobně umocní v případě, kdy lázeňský areál zasype bílá sněhová pokrývka. Čekají je krásné kulturně-společenské zážitky protkané tradicemi, které znají z domu a špičkový gastronomický servis. Domácí cukroví, nadílka pod stromečkem, tradiční štědrovečerní menu, půlnoční mše, vánoční punč, štěpánská zábava, operetní koncert, divadlo a velkolepá silvestrovská zábava. Pak také stylové přivítání Nového roku. Klienti lázní Klimkovice mají samozřejmě možnost setkat se ve svém volném čase s rodinou, posedět společně v lázeňské kavárně, či restauraci, anebo spolu strávit přímo štědrovečerní večeři. Paradoxně se pak může stát, že se svou rodinou, která přijede na návštěvu, klient stráví více času, než kdyby byl o svátcích doma.

Foto: Sanatoria Klimkovice

Foto: Sanatoria Klimkovice

Ovlivní sváteční doba nějak průběh léčebného plánu?
I sváteční dny v lázních jsou stále hlavně o léčení a profesionální rehabilitační péči. Je zajištěn standardní provoz bez omezení. Léčebný plán je tak dodržen na sto procent. Klienti, kterým pobyt hradí pojišťovna, tak absolvují procedury šest dní v týdnu a sedmý den odpočívají. Takže sváteční doba ovlivní léčebný plán „pouze“ krásnou atmosférou. Hosté, kteří se rozhodli pro krátkodobé samoplátecké pobyty, také nepřijdou zkrátka. I jejich pobyt je nasycen celou škálou relaxačně-léčebných procedur. Navíc si mají možnost dokoupit přímo na místě další procedury.

Co vše zajištění vánočního provozu obnáší? Určitě to má nějaká specifika oproti provozu v jiných ročních obdobích.
Kromě nejdůležitějšího bodu, jímž je zajištění chodu procedur, cvičení, bazénu a lékařské péče, je třeba zajistit spoustu náročných, ale o to radostnějších detailů. Lázeňská cukrárna musí napéct desítky kilogramů cukroví, kuchyň pak zajistit všechny tradiční vánoční dobroty. Zabalit téměř čtyři sta vánočních dárků hostům pod stromeček. Celé lázně se převlečou do vánočního hávu a rozsvítí se stovkami světel. Je třeba se postarat o nepřetržité společenské vyžití, které je určeno nejen ubytovaným hostům, ale také široké veřejnosti. Vše obnáší náročnou koordinaci celého týmu zaměstnanců, samozřejmě s ohledem i na jejich potřeby strávit část svátečních dní se svými blízkými.

Zavedli jste pro toto sváteční období nějaké speciální služby? V čem se Sanatoria Klimkovice liší od jiných lázní, které také nabízí vánoční pobyty?
Jednou z nesporných výhod našich lázní, a to nejen pro období Vánoc, je to, že zde klienti najdou vše pod jednou střechou, bez potřeby přecházet z budovy na budovu. Což jistě ocení hlavně klienti s pohybovými obtížemi. Právě tento fakt naši klienti velmi oceňují. Speciální služby se pochopitelně váží ke specifikům svátečního zimního času a hovořila jsem o nich již výše.

Foto: Sanatoria Klimkovice

Foto: Sanatoria Klimkovice

Existují v novodobém lázeňství nějaké zajímavé trendy, které tady dosud nebyly? Snažíte se takovým trendům vycházet vstříc? A můžete nám představit nějakou novinku, kterou chystáte na příští rok?
Trendů je spousta. My se v současné době odkláníme od trendu „wellnesového“. Své úsilí směřujeme hlavně směrem k vysoce odborné komplexní neurorehabilitaci, která pomáhá dětem i dospělým s pohybovým handicapem, který vznikl na základě neurologického poškození. Jsou to osoby po cévních mozkových příhodách, po těžkých nehodách a úrazech, děti s dětskou mozkovou obrnou a vývojovými poruchami. Investujeme hlavně do nejmodernějšího přístrojového vybavení a zvyšování kvalifikace našich zaměstnanců. V roce 2017 chceme intenzivně pracovat na propojení všech složek neurorehabilitace, jejímž základem je samozřejmě odborná pohybová terapie, ale také multisenzorická stimulace, kognitivní trénink, klinická logopedie, ergoterapie. Navíc i v roce 2017 budou Sanatoria Klimkovice pokračovat v odborné studii, která má prokázat efektivitu intenzivní rehabilitace u dětí s dětskou mozkovou obrnou, a která by mohla v budoucnu změnit pohled zdravotních pojišťoven na rozsah úhrad za péči o tyto děti.

Věřím, že i v následujícím roce se k nám budou naši klienti rádi vracet!

Sdílejte článek