Politika
30/03/2023 Petr Broulík

Nečekané! Bude novou primátorkou Ostravy Hana Tichánková z ANO?

Starosta nejlidnatějšího ostravského obvodu JIh Martin Bednář ani vlivná starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová. Kandidátkou na primátora Ostravy je Hana Tichánková, bývalá místostarostka Ostravy-Jihu.

Čtrnáct členů hnutí ANO zvolilo ve středu večer na oblastním sněmu v Domě kultury Akord včera jako svou novou kandidátku na místo primátorky města Ostravy Hanu Tichánkovou, která je zároveň předsedkyní zastupitelského klubu ANO v městském zastupitelstvu.

Oblastní sněm hnutí ANO 2011 v Ostravě volil svého nového kandidáta, protože hnutí ANO opustil primátor Ostravy Tomáš Macura a jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová. Ti založili nový zastupitelský klub Nezařazení a k nim se přidala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová a zastupitel profesor Robert Čep.

Krize ostravského ANO odstartovala, když ostravský primátor za ANO Tomáš Macura a hejtman Moravskoslezského kraje za ANO Ivo Vondrák podpořili veřejně kandidáta na prezidenta Petra Pavla namísto šéfa svého hnutí ANO Andreje Babiše.

Nový zastupitelský klub Nezařazení měl ještě před týdnem čtyři členy, ovšem nyní už jich má sedm. Zatím posledním, sedmým členem, který opustil zastupitelský klub ANO a vstoupil do klubu Nezařazení, je náměstek primátora pro majetek a veřejné zakázky Karel Malík.

Dva starostové za ANO se kandidatury na primátora vzdali

Přestože se o nominaci na post primátora Ostravy za ANO ucházeli i další dva kandidáti, konkrétně starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář a starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová, nakonec se kandidatury vzdali ve prospěch Hany Tichánkové. Volby se zúčastnilo celkem 81členů ostravského ANO a 76 dalo hlas právě Haně Tichánkové.

Sněm zvolil také čtyřčlenný vyjednávací tým pro novou městskou koalici. S Hanou Tichánkovou jsou v týmu starosta Martin Bednář a starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová a předseda oblastního předsednictva ANO Richard Vereš.

„Začneme o koalici vyjednávat hned ve čtvrtek, máme domluveno jednání s koalicí SPOLU, a další jednání budou probíhat v pátek a sobotu,“ řekl Richard Vereš. „Začínáme se stávajícími koaličními partnery, ale uvidíme, co jednání přinesou. Budeme jednat i s klubem Nezařazení, pak primátor ostatně řekl, že je s námi připraven jednat,“ řekl Richard Vereš a dodal, že věří, že strategický a prioritní projekt města na výstavbu nové koncertní haly zůstane strategickým i nadále.

ANO má ambici udržet pozici primátora

Richard Vereš dodal, že oblastní předsednictvo navrhlo vyloučení z hnutí ANO 2011 všech členů zastupitelského klubu za ANO, kteří tento klub opustili a přidali se ke klubu Nezařazení.

Richard Vereš také řekl, že ANO by chtělo zůstat nejsilnější politickou silou ve městě a jako nejsilnější zastupitelský klub že má ambici udržet pozici primátora města. „Chceme mít co nejsilnější koalici, abychom měli pohodlnou většinu a předešli tím zbytečným komplikacím v průběhu volebního období,“ řekl Richard Vereš.

Tichánková by se raději vyhnula tomu, aby seděla ve vedení města s Macurou

Kandidátka na post primátora Hana Tichánková řekla, že by v případě zvolení do této funkce mohla hypoteticky sedět ve vedení města se současným primátorem Tomášem Macurou. „Ale upřímně řečeno bych se raději této situaci vyhnula,“ řekla Hana Tichánková.

Na otázku, zda jsou nějaké politické subjekty, s kterými by hnutí ANO do městské koalice nešlo, odpověděla: „Nerada bych teď něco takového říkala. Jsme v počátcích vyjednávání a jsme otevření všem zastupitelům zastoupených svými kluby v zastupitelstvu města a se všemi budeme jednat,“ řekla Hana Tichánková a dodala, že nevylučuje ani jednání s SPD a ostravskou levicí. „Se všemi se chceme bavit,“ řekla Hana Tichánková.

Sdílejte článek