Cestování
11/01/2019 Tomáš Svoboda

Nová stezka Valaška se otevře 16. ledna. Podívejte se, jak vypadá!

V blízkosti beskydských Pusteven byla v minulých týdnech dokončena stavba nové turistické atrakce. Jedná se o bezmála 400 metrů dlouhou dřevěnou konstrukci stezky Valaška, která bude oficiálně otevřena již ve středu 16. ledna 2019.

Za projektem, jehož přípravy trvaly pět let, stojí firma Beskydská panoramata. Právě krásné výhledy, za kterými se pozvolna stoupá, jsou největším lákadlem stezky, jejíž výstavba probíhala od července roku 2017 do loňského prosince.

„Horní plošina stezky leží ve výšce 1 099 metrů nad mořem. Celková délky stezky je 610 metrů s tím, že 390 metrů má samotná dřevěná konstrukce v lese a 220 metrů měří chodník ve věži,“ popsal technické parametry stavby Petr Káňa, jeden z jednatelů investorské společnosti.

Součástí stezky Valaška jsou podle něj prvky a řešení, které jsou unikátní nejen v rámci Česka. Je to například 150 metrů dlouhý, na lanech zavěšený, „himalájský“ chodník.

Dále je to sedmimetrová vysunutá konstrukce zvaná „skywalk“, která je umístěna na vrcholu a je tvořena skleněným zábradlím i podlahou.

„Lidé díky tomu budou mít pocit, jako by se vznášeli nad krajinou,“ uvedl zástupce firmy, která při výstavbě vyšla vstříc veškerým požadavkům státních orgánů, zejména pak CHKO Beskydy.

Terasovitá stavba byla zasazena do krajiny tak, aby co nejméně narušila její přirozený ráz. Umístěna byla za horizontem Pusteven a výška věže byla snížena z původních 54 metrů na „pouhých“ 22 metrů. V lese bylo vykáceno zhruba 30 stromů, z nichž třetina byla již poškozených.

Pro realizaci celého projektu s náklady ve výši 50 milionů korun byl na přelomu let 2017 a 2018 důležitý vstup Ostravsko-opavské diecéze, na jejíchž pozemcích stavba vyrostla a která se stala hlavním investorem.

„Jedná se o dočasnou stavbu, která je povolena na dvacet let. Do projektu jsme vstoupili proto, že se nám jevil jako velmi zajímavý v oblasti turistiky. Věřím, že dostane hlavně rodiny a děti od počítačů do přírody,“ řekl generální vikář Martin David.

Návštěvníci, kterých do oblasti Pusteven každoročně míří přibližně 400 tisíc, budou při návštěvě stezky využívat stávající infrastrukturu, tedy zázemí stanice lanovky i parkoviště.

Základní vstupné na atrakci, která bude otevřena ve středu 16. ledna od 10:00, je 195 korun. Pro děti, důchodce a ZTP je cena snížena na 150 korun. Další variantou jsou rodinné a skupinové vstupenky.

Investoři chtějí již od jarní sezóny stezku rozšířit o některé doprovodné aktivity. „Otevřeno u nás bude nejvýše položené trampolínové hřiště v Česku. Ve výšce dvanáct metrů nad zemí bude devět trampolín,“ doplnil Petr Káňa.

Další možnost vyžití zejména pro děti má nabídnout třípatrové hřiště a také interaktivní výukové obrazovky, které budou instalovány na jedné z plošin.

Investoři věří, že stezka Valaška, která se nachází na samé hranici mezi Moravskoslezským a Zlínským krajem, přiláká stovky tisíc turistů včetně těch zahraničních a že pomůže i s rozvojem služeb.

„Už teď máme velké ohlasy od lidí ze Slovenska či z Polska,“ dodal další z jednatelů Zdeněk Kořistka.

Sdílejte článek