Společnost
25/05/2023 Petr Sobol

OBRAZEM: Jako během zemětřesení. USAR tým trénuje v sutinách domů

Moravskoslezští hasiči a speciálně vycvičení psi záchranářů v úterý odstartovali třídenní cvičení v sutinách dvou domů.

Hasiči cvičí vyprošťování zavalených osob i průzkum sutin. Demolované objekty hasičům poskytl Moravskoslezský kraj, který odkupem příslušných pozemků a odstraněním zchátralých staveb pomáhá v přípravě napojení nošovické zóny na dálnici.

„Taktické výcviky hasičů jsou nesmírně důležité. Zásahy u mimořádných událostí, jako jsou například zemětřesení nebo jiné katastrofy, vyžadují vysoce profesionální přístup a perfektní přípravu, a tak jsou pravidelná speciální cvičení rozhodně na místě. Proto jsme před dokončením demolice a vyčištěním pozemků hasičům ke cvičení nabídli částečně rozbořené rodinné domy. Pro jejich cvičení jsou teď v ideálním stavu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že demolice objektů začala už před několika týdny, byly už odstraněny střechy, okna i dveře včetně zárubní. Po cvičení bude demolice dokončena, bude odvezena suť, následovat bude zásyp základů a úprava terénu.

Třídenní cvičení členů USAR týmu začalo v úterý ráno, simulovalo zásah po explozích rodinných domů. „Zásahy po rozsáhlém zřícení budov s celkovým narušením statiky jsou velmi náročné, v Nošovicích budeme dělat cvičení pracovat s variantou, že nejsou známy příčiny exploze ani případná přítomnost osob v objektech. Na místo budou vyslány jednotky z Centrální hasičské stanice v Ostravě a Hasičské stanice Nošovice, dojedou také psovodi z hlučínského záchranného útvaru se psy atestovanými na sutinové vyhledávání. Jsem rád, že nás Moravskoslezský kraj s nabídkou spolupráce oslovil, možnost cvičení v reálných sutinách je velmi cenná. Hasičský záchranný sbor se pak bude podílet i přímo na demolici,“ řekl před začátkem akce ředitel krajských hasičů Radim Kuchař.

Moravskoslezský kraj vykoupil zhruba desetihektarovou plochu kvůli plánovanému sjezdu z dálnice směrem na Nošovice. „Propojení nošovické průmyslové zóny s dálnicí je pro rozvoj kraje strategické, proto jsme se s Ředitelstvím silnic a dálnic, které výstavbu sjezdu z dálnice připravuje a bude jej realizovat, domluvili na spolupráci. Kraj za zhruba osm a půl milionu korun vykoupil pozemky o celkové ploše kolem deseti hektarů, ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem zajistí demolici objektů a úpravu terénu. V příštím roce pozemky převedeme na Ředitelství silnic a dálnic, výstavba sjezdu by mohla začít napřesrok,“ dodal hejtman Vondrák.

Sdílejte článek